Bulut Bilişim

Bulut Bilişim


Son yıllarda adını gittikçe daha sık duyduğumuz ve farkında olmadan kullanmaya başladığımız bulut bilişim (cloud computing)  kavramından belki de birçoğumuz haberdar değiliz. Ticari bir yönü olması ve şirketlerin ilgi alanında olması sebebiyle, biz kullanıcıların ilgi odağında olmadı henüz. Oysa ki bulut bilişim kavramı sadece şirketler için değil, daha çok biz kullanıcılar için, özellikle de yakın bir gelecekte oldukça fazla önem kazanacak ve kullanılacak. İnternet üzerinde bulut bilişim üzerine çeşitli yazılar mevcut ve çoğu da az önce belirttiğim gibi işin ticari ve şirketler yönünü ele alıyor. Bu yazıda bulut bilişimin biz kullanıcılar için neyi ifade ettiğini anlatacağım.

Bulut bilişim nedir?

Bulut Bilişim (Cloud Computing) kısaca, verilerinizin internet ortamında olması, bu verilere web tabanlı tarayıcılarla ulaşılması, değiştirilmesi ve yönetilmesi anlamına gelen yeni bir kavramdır. Yani kişisel belgeleriniz, fotoğraflarınız, e-kitaplarınız, çeşitli dosyalarınız ve bilgisayarınız üzerinde veri anlamında ne varsa, bunları İnternet üzerinde depolamak ve bunları çalıştıran programlara da yine İnternet üzerinden erişmek, bulut bilişim kavramının temelini oluşturur.

bulut_bilisim

Nasıl oluyor?

İşte bulut kavramı buradadevreye giriyor. Tüm bu verileri ve programları depolayan ve hizmeti sunan devasa sayıda sunucu sayesinde bilgilerimiz artık İnternet ortamında, her yerde ve her zaman erişimimize açık olacak. Bu sunuculardan bazıları ücretsiz hizmet veren Google benzeri firmalar olacak, bazıları ise ücretli ve şirketler için hizmet veren özel sunucular olacak.

Cloud-Computing-Icon

Neden bulut bilişim?

Kişisel bilgisayarların ve İnternet’in hayatımıza ilk girdiği dönemde bilgisayara erişim ve veri yığınlarının miktarı bugünkünden farklıydı. Çoğunlukla tek bir bilgisayar kullanıyorduk ve hem kişisel hem de işle alakalı dijital verilerimiz bu kadar fazla değildi. Ancak zamanla İnternet bağlantı olanaklarının genişlemesi, taşınabilir bilgisayarların yaygınlaşması hatta cebe girmesi ve bilgisayarların işyerlerimizdeki her masanın standart donanımlarından birine dönüşmesi ile gün içerisinde birden fazla yerden bilgisayarlara girer ve verilerimize ulaşmaya çalışır hale geldik. İşte bu değişen kullanım ve ihtiyaçlar, bulut bilişim dediğimiz kavramın ortaya çıkmasına sebep oldu.

Bulut bilişimin avanjları neler?

Bulut bilişim sayesinde verilerimizi İnternet üzerinde depolayıp, bağlantısı olan her yerden erişebileceğiz, düzenleyebileceğiz ve yönetebileceğiz. Kullandığımız her yeni bilgisayar veya İnternet’e bağlanabilen aygıtta bu verileri yeniden yüklemeniz, programları kurmanız gerekmeyecek. Örneğin Google Picasa hizmeti ile fotoğraflarınızı İnternet’e yükleyebilir, sadece istediğiniz kişilerin erişimine açabilirsiniz. Böylece fotoğraf albümünüz, dünyanın neresine giderseniz giden, İnternet bağlantısı bulduğunuz her yerde erişiminize açık olacaktır. Onları yanınızda taşımanız gerekmeyecek.

Bulut bilişim sayesinde programların kurulumu, güncellenmesi gibi sorunlarla uğraşmak da gerekmeyecek. Bunları sizler için bulut bilişim sunucuları ve hizmeti sağlayan firmalar yapıyor olacak. Tüm bunlar size elbette zaman da kazandırıyor olacak.

Bulut bilişimin ücretli hizmetleri sayesinde de, geleneksel ücretli hizmetlere göre paradan tasarruf sağlıyor olacağız. Örneğin bir dergiyi online ortamda okumak, basılı bir dergiyi okumaya göre %50 daha ucuz.

192_Cloud-Computing

Bulut bilişimin dezavantajları neler?

Tüm avantajlarına rağmen bulut bilişimin bazı dezavantajları da var. İlk olarak verilerinizin %100 güvende olacağını kimse garanti edemez. Bu hem verilerin başkaları tarafından erişilmesi, hem de hizmet sağlayıcının istemeden de olsa bu verileri bazı sebeplerden dolayı (donanım sorunları gibi) kaybetmesi şeklinde gerçekleşebilir.

İkinci olarak da bu teknolojiyi verimli bir şekilde kullanabilmek için hızlı bir bağlantınız olması gerekiyor. Şu an ücretsiz olarak sunulan bir çok hizmetin böylesi hızlara ihtiyacı yok belki. Ancak giderek her hizmetten sorunsuz bir şekilde faydalanabilmek için düşük hızlar yeterli olmayacak. Özellikle sınırsız İnternet paketlerine bile aylık kota uygulandığı ülkemizde bağlantı hızlarının bir sorun olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin Digiturk’ün resmi İnternet hizmeti olan digiturkplay.com.tr üzerinden lig maçlarını, dizileri ve filmleri satın alarak izleyebiliyorsunuz. 8 megabitlik net limitsiz paketinizle üst üste bir kaç derbi maçını HD kalitede izledikten sonra henüz ay bitmeden bağlantı kalitenizin düştüğüne tanık olablirsiniz. TTNet tarafından limitsiz İnternet paketine uygulanan aylık kota dolduğunda hızırınız 1 megabite düşüyor. Bu da sizin aynı maçları düşük kalite seçeneği ile izleyebileceğiniz anlamına geliyor.

google_apps

Bulut bilişim hizmetleri

Bulut bilişimin en yaygın ve ücretsiz hizmetlerini ilk olarak Google vermeye başladı. Google Docs, Picasa, Google Calendar gibi hizmetler  ile word dökümanlarınızı, excel tablolarınızı yükleyebilir, İnternet’e bağlandığınız herhangi bir yerden de program kurmaksızın verilerinizi değiştirebilir, güncelleyebilirsiniz. Yani hem veri depolama, hem de online yazılım hizmeti bir arada.

Microsoft SkyDrive, Google Drive ve Dropbox gibi hizmetler ile yüksek miktarda veriyi İnternet üzerinde depolamanıza olanak sağlıyor.

Tivibu ve digiturkplay gibi hizmetler sayesinde İnternet üzerinden hd kalitede televizyon kanallarını, futbol maçlarını, sinema filmlerini ve dizileri izleyebiliyoruz. Bu hizmetler için uydu alıcısı, kablo tesisatı gibi şeyleri düşünmenize gerek kalmıyor.

Steam gibi hizmetlerle İnternet üzerinden oyun satın alıp, fiziksel bir yükleme diskine gerek kalmadan bilgisayarımıza indirebiliyoruz.

eMecmua gibi hizmetlerle İnternet üzerinden güncel dergileri satın alıp dijital ortamda okuyabiliyoruz.

Slideshare‘e sunum dosyaları yükleyebiliyor ve görüntüleyebiliyoruz.

Youtube benzeri video paylaşım sitelerine farklı formatlardaki videolarımızı yükleyebilir ve istediğimiz yerden görüntüleyip, paylaşabiliyoruz.

Cloud computing concept with copy space

Bulut bilişimin geleceği

Günümüz dünyasının şartlarından ötürü ürettiğimiz devasa verileri depolamak ve onları kullanacak programları kurmak giderek daha fazla sorun olacak. Bulut bilişim giderek bir seçenek olmaktan çıkarak, her geçen gün hayatımızın bir gerçeği olmaya başlayacak. Özellikle büyük şirketler bu gerçeğin ve potansiyelin farkındalar. Şimdiden büyük yatırımlar yapılmaya başlandı ve pazar giderek büyüyecek.

Örneğin Microsoft, Office 365 ile MS Office serisini online ortama taşıdı. Ayrıca Windows 8 ile birlikte bulut destekli işletim sistemi kavramı da hayatımıza girmiş olacak ve bazı uygulamalar İnternet üzerinden indirilerek Windows’a entegre olacak. Bunun yanı sıra kişisel ayarlarınız da İnternet üzerinde depolanacak ve Windows 8 kurulu bir başka bilgisayarda oturum açtığınızda bu ayarları kullanabiliyor olacaksınız. Bir sonraki sürümde Windows’un kutulu olarak satılmadığını da görebilmemiz olasıdır.

Bulut bilişimin geleceğinde bizler de kullanıcılar olarak bazıları ücretsiz, bazıları ücretli olan bu hizmetleri giderek daha fazla kullanıyor olacağız.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz