Index Grup ortak giriş sayfası projesi

Index Grup ortak giriş sayfası projesi


Index Grup şirketlerinden Datagate’de e-ticaret sorumlusu olarak işe başladığımda (2009 Haziran), ilk olarak verimliliği hızla artıracak projelere odaklandım. Index Grup bünyesindeki 6 şirketin kendisine ait ayrı B2B e-ticaret sitesi bulunuyordu. Burada, üye firmalar için bazı kullanıcı deneyimi ve Index Grup için de pazarlama sorunları söz konusuydu.

 • Grubun bir şirketine bayi olan firma, diğer grup şirketlerinden haberdar olamıyordu.
 • Firmalar, grup şirketleri bilse ve bayi olsa bile her birine ayrı ayrı adreslerden girmek zorunda kalıyordu. Bazı adresler, diğerlerine göre akılda kalıcı değildi.
 • Her e-ticaret sitesi, ayrı şifre demekti. Ve bazı firmalar farklı şifreler kullanabiliyorlardı ve bu da her e-ticaret sitesi için farklı şifre demekti.
 • Her şey sorunsuz olsa bile grup şirket e-ticaret siteleri arasında geçiş yapma olanağı yoktu. Tekrar tekrar adres yazma ve şifre girme süreci yorucuydu.
 • Bunlara ek olarak; her yeni bayi adayı firmayı bilgilendirmek için giriş ekranı altında bir metin bulunuyordu. Bu metin, uzun ve karışıktı. Bayiler burayı okumadan geçiyor ve firmadaki ilgili personeli arayarak nasıl bayi olunacağına dair bilgi almaya çalışıyordu.

Ne yaptık?

Datagate olarak, benim proje yönetimimde bu sorunları çözecek bir proje geliştirdik: Ortak giriş ekranı ve tek şifre.

Öncelikle ortak bir giriş sayfası tasarladık. 6 farklı şirketin e-ticaret sitelerinin logolarını seçmeli menü olarak ekledik. “Beni hatırla” seçeneği ekleyerek giriş sürecini, bayilerin sadece şifresini girebileceği pratikliğe indirgedik. Ek olarak daha önce olmayan “şifremi unuttum” seçeneğini ekleyerek daha önce telefonla halledilen bu operasyonel süreci otomatize ettik.

Giriş ekranının altında bulunan kısma bayilik koşullarını 4 adımda özetleyen metin ve ikonlar ekledik. Böylece bu süreci oldukça basit ve anşılır hale getirerek, yine telefonla halledilen bu operasyonel iş yükünü de oldukça hafiflettik.

Giriş sayfasının tasarlanmasının ardından tüm grup e-ticaret sitelerinin girişlerini bu ortak sayfaya yönlendirdik. Giriş yaptıktan sonra siteler arasındaki geçişi kolaylaştırmak için normal site ana sayfalarına belirgin bir şekilde grup şirket siteleri arası geçiş seçeneği ekledik.

Buradan her geçiş yapıldığında eğer şifreler farklı ise son sitenin şifresine göre eşitleniyor ve eğer geçiş yapılan site için şifre oluşturulmamışsa bu da otomatik olarak oluşturuluyor ve üyelik bilgileri o siteye kopyalanıyordu.

Tüm bu süreç içerisinde hem müşteri temsilcileri hem de e-ticaret departmanı, müşterileri bilgilendirerek yeni sisteme hızlı ve sorunsuz bir şekilde alışmaları sağlandı.

Sonuç

 • Grup şirket pazar sitelerine tek bir ortak sayfadan erişilerek adres karmaşası giderildi.
 • Siteler arasında geçişle sağlanan şifre eşitleme sayesinde tüm sitelere tek şifre ile erişim olanağı sağlandı.
 • Siteler arasında şifre zorunluluğu ortadan kalktığı için tüm grup şirket e-ticaret sitelerinin trafiği arttı.
 • Hem ortak giriş sayfası ile hem de siteler arası geçiş logoları ile grup şirketlerin birbirleri ile olan bağı netleştirildi.
 • “Beni hatırla” ve “şifremi unuttum” seçeneklerinin eklenmesi ve “nasıl üye olurum?” bilgi bölümü arayüz iyileştirmesi ile telefon iletişimi gerektiren operasyonel süreçler oldukça hafifledi.
 • Kullanıcı deneyimini yükselten bu proje ile Datagate’in bayi giriş (ziyaret) sayısı bir ay içinde %63 yükseldi.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz