Reengen Enerji, ebebek’in elektrik giderlerini %8 düşürdü

Reengen Enerji, ebebek’in elektrik giderlerini %8 düşürdü


Türkiye’nin enerji ve IoT (Internet of Things) alanlarında faaliyet gösteren başarılı girişimi Reengen Enerji, firmalara sunduğu uzaktan enerji yönetimi projeleri ile enerji giderlerini düşürüyor ve hayati bir konu olan firma sürdürülebilirliğine de önemli oranda katkıda bulunuyor. Bu yazıda da sizlere Reengen Enerji’nin ebebek için uyguladığı başarılı çözümü anlatacağım.

Enerji maliyetlerindeki artış, ebebek’i tasarrufa yöneltti

Bildiğiniz gibi ebebek, çok sayıda fiziki mağazaya sahip bir çoklu-kanal perakende şirketi. ebebek’in bu çok sayıdaki mağaza ve depolarında enerji tüketimi de firmanın operasyonel anlamda en önemli giderlerinden birisi. Enerji giderlerinde sürekli yükselen birim fyatların da etkisiyle (geçen seneye göre %7 artış) ebebek, enerji maliyetlerini kısma konusunda karar aldı.

Enerji giderlerlerini artıran sorunlar

ebebek, cadde mağazalarındaki panolardan kaynaklanan reaktif cezalar, sağlıklı fatura kontrolü yapılamadığı için AVM yönetimlerinin kestiği yüksek elektrik faturalarının sorgulanamaması, çoğu mağaza akşam kapandıktan sonra açık unutulan klima, aydınlatma ve farklı cihazlar nedeniyle yüksek enerji tüketimi ve mağazaların çoğundaki klima sistemlerinin verimsiz kullanımlarından kaynaklanan yüksek enerji giderleri gibi sorunlar yaşıyordu.

Çözüm, Reengen Enerji uzaktan yönetim platformu oldu

İstanbul, Ankara, Adana ve Gaziantep’ten seçilen 10 pilot mağaza ve 1 genel müdürlük binasının ana tüketim, aydınlatma ve klima tüketimleri 27 ayrı ölçüm noktasından, 36 farklı ölçüm parametresi ile izlenebilir hale getirildi.

Proje süresince mağaza müdürleri, bölge direktörleri ve genel müdürlük proje koordinatörlerinden oluşan 25 kişilik ekip, düzenli SMS ve e-posta bildirimleri ve günlük, haftalık, aylık enerji analiz raporları ile mağazadaki tüketim anormalliklerini tespit etti ve enerji tasarrufuna yönelik gönderilen öneriler üzerinden önlemler aldı.

Reengen enerji IoT Platformu'nda ölçülen noktaların kıyaslanması

Reengen enerji IoT Platformu’nda ölçülen noktaların kıyaslanması

Böylelikle;

  • AVM’lerin bir mağazaya kestiği elektrik faturasının Reengen IoT platformunda hesaplanan değerden büyük oranda farklılık göstermesiyle AVM yönetiminin mağazaya fazla fatura kestiği tespit edildi ve geriye yönelik zararın karşılanması sağlandı.
  • Mağazaların ürün raflarında fiyatlama çalışması yapmak için erken açıldığı günlerde aydınlatma sisteminin sadece çalışma yapılacak bölgelerde açık tutulması için sistem üzerinden düzenli hatırlatma mesajları ile enerji tasarrufu sağlandı.
  • Mağazaların bulunduğu bölgelerdeki dış hava sıcaklığı saatlik olarak takip edildi ve dış hava sıcaklığındaki değişikliğe göre sistem üzerinden gönderilen uyarılar ile klima sistemlerinin sıcaklık ayarlarının standartlarda belirtilen ayarlarda kalması sağlandı.
  • Gece açık unutulan sistemler mağaza kapandıktan 15 dakika sonra tespit edildi ve mağaza personeline uyarı mesajları ile iletirlerek kontrol edilmesi sağlandı.
  • Cadde mağazalarının elektrik panolarındaki dengesiz yük dağılımları tespit edildi ve yük dengeleme bakımları yapıldı. Mağazalar reaktif ceza limitine yaklaştıklarında uyarıldı ve cezaya düşmeleri engellendi.

10 aylık proje süresi sonunda toplam elektrik gideri bir önceki yıla göre %8 azaldı

Sonuç: Elektrik giderlerinde %8 tasarruf

10 aylık proje süresi sonunda toplam elektrik gideri bir önceki yıla göre %8 azaldı. Tek bir mağazadan ibaret bir işletme için, elektrik giderlerinde %8’lik bir azalma çok önemli görünmeyebilir. Ancak ebebek gibi çok mağazalı ve toplamda yüksek metrekareli firmalarda bu oran önemli bir tasarruf sağlıyor. ebebek, Reengen Enerji’nin IoT Platformu ile tüm mağazalarında yılda yaklaşık 220.000 TL tasarruf sağladı ve enerji tüketimini kontrol altına aldı. Gerçekten ciddi bir tasarruf miktarı. Ayrıca ebebek, projeye yaptığı yatırımın geri dönüşünü de 9 ay sonra geri almış oldu.

Görüldüğü gibi göz ardı edilemeyecek oran ve tasarruf miktarları söz konusu. Üstelik yatırımın geri dönüş süresi de oldukça kısa. ebebek’i böyle bir vizyon sergilediği, Reengen Enerji’yi de böyle bir sürdürülebilirlik projesi uyguladığı için tebrik etmek gerekir. Benzer firmaların da sürdürülebilirliklerini artırmaları adına bu tarz çözümlere yönelmeleri oldukça mantıklı olur.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz