TekServis kullanıcı kazanma stratejisi

TekServis kullanıcı kazanma stratejisi


TekServis için 3.000 firmalık bir hedef pazar belirlemiştik ve bir yandan ürünü geliştirirken bu hedef pazara hızlıca ulaşmamız gerekiyordu. Yazılımın ilk çalışan prototipini ücretsiz kullanıma açtık. İlk kullanıcılarımızı kazanmak için üç klasik dijital pazarlama yöntemini kullandık. Bu yazıda, TekServis’in ilk 6 ayındaki kullanıcı kazanma ve elde tutma stratejisini anlatacağım.

Hedeflemeli Facebook reklamları

Bir arkadaşımıza ait, cep telefonu bayilerinden oluşan bir portalın veritabınındaki eposta verileri ile Facebook üzerinden hedeflemeli reklam yapmaya başladık. Bu, oldukça geniş bir veritabanıydı ve hedef odaklı olduğu için oldukça verimli bir geri dönüş bekliyorduk. Ancak beklediğimiz verimliliği bulamadık. İki aylık denemeden sonra Facebook reklamlarından vazgeçtik.

E-Posta duyuruları

Elimizdeki eposta veritabanı ile TekServis’i duyurmaya başladık. Bu genel listeye, aralıklı olarak (önemli güncellemeler oldukça) duyuru göndermeye devam ettik. Bunun yanı sıra kayıtlı kullacılarımız için farklı eposta senaryoları kurgulayarak (Yeni üyeler için “Hoşgeldin”,  kurulumu tamamlamayanlar için “Kaydınızı tamamlayın” vs. gibi) otomatik epostalar göndermermeye başladık. Bu şekilde 8 farklı otomatize edilmiş eposta senaryosu oluşturduk ve bu şekilde kullanıcılar düzenli olarak tetikleyerek aktif kullanımı artırmaya çalıştık.

Google reklamları

TekServis projesini geliştirmeden önce Google Trends verilerini analiz etmiştik ve teknik servis yazılımına dair bir arayışın olduğunu biliyorduk. İlk andan itibaren bu kanalı da kullanmaya başladık. Farklı kelime ve cümle kurguları deneyerek verimliliğini ölçümledik, reklamı düzenli olarak optimzie ettik. En çok odaklanmamız gereken anahtar kelimeleri bulduktan sonra bunun üzerinden devam ettik.

Google araması ile gelen bir kullanıcı yüksek oranda siteye üye oluyordu. Bu da Google Adwords reklamlarının tıklama başına maliyet açısından verimli bir seçenek olduğunu gösterdi. Bütçeyi sürekli olarak artırarak ilk 4 ay bu şekilde devam ettik.

Ücretsiz SMS’le aktif kullanımı artırma

Kullanıcıları kazanmak kadar, elde tutmak da önemliydi. Beta sürecinde kullanıcılara verdiğiniz ücretsiz SMS hakkının, aktif kullanım oranlarını artırdığını farkettik. Ücretsiz SMS hakkı vermek, pazarlama bütçemizin en küçük dilimini oluşturuyordu ama kullanıcılar üzerindeki etkisi yüksekti. Teknik servisler, bu SMS’ler ile kendi müşterilerini arıza süreçleri ile bilgilendiriyor ve işlerine değer katıyorlardı. İlk 4 ay kullanıcı kazanmaya yönelik pazarlama çalışmalarına ağırlık verirken, takip eden iki ayda daha yoğun SMS dağıtarak aktif kullanımı en üst seviyeye çıkarmaya çalıştık.

Sonuç

TekServis’in ilk kullanılabilir prototipini ücretsiz kullanıma sunulduktan sonra ilk 6 ayda düşük bir pazarlama bütçesi ile hedef pazarın üçte birine ulaşmayı başardık. Ücretsiz SMS hakkını bir growth hacking aracı olarak kullandık ve aktif kullanımı sürekli olarak yükselttik.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz