TekServis pazar araştırması ve müşteri profili oluşturma

TekServis pazar araştırması ve müşteri profili oluşturma


Teknik servisler için geliştirdiğimiz bulut tabanlı arıza takibi yazılımı TekServis‘in başlangıç aşamasında potansiyel pazarın büyüklüğünü ve hitap edeceğimiz kitleyi belirlemek ve ardından hedef kitlemizi daha iyi tanımak için yaptıklarımızı paylaşacağım bu yazıda.

Hedef pazar araştırması

Öncelikle Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazatesi verilerine göre iş tanımında teknik servis olan firmaların sayısını çıkardık. TekServis projesi öncesinde çalıştığım Index Grup’taki müşterilerimizin de önemli bir kısmı teknik servis hizmeti veren firmalardı. Yani hem müşteri profiline aşinaydım hem de adetlerini aşağı yukarı biliyordum. Buna ek olarak, bir arkadaşımızın cep telefonları bayileri üzerine açtığı bir sitenin kayıtlı üye firma adedini öğrendik. Bu firmalardan yaklaşık olarak ne kadarının tamir hizmeti vereceğini de tahmin etmeye çalıştık.

Bu üç veriyi birleştirerek kabaca 30.000 gibi bir rakam bulduk. Hedef kitlemizin, bu pazarın tamamı olmadığını ve piyasada rakiplerimizin de olduğunu biliyorduk. Hedefimiz; herhangi bir yazılım kullanmayan ama ihtiyacı olan ve daha önce bu tarz bir yazılım kullanmış ancak memnun kalmamış olan potansiyel müşteri grubuna ulaşmaktı. Bunu da tüm pazarın yaklaşık %10’u yani 3.000 firma olarak belirledik.

Müşteri profili oluşturma

Bir girişimde müşteriyi tanımak hayati önem taşır. Yukarıda daha önce söylediğim gibi, Index Grup’ta e-ticaret sorumlusu olarak çalıştığım dönemde küçük ve orta ölçekli bilişim firmalarının profilini biliyordum. Ancak burada her ne kadar yine aynı sektörde ve B2B (firmadan firmaya) modelinde bir iş yapmaya çalışsak da profili biraz daha detaylı ve derinlemesine tanımak gerekiyordu.

TekServis’e ilk üye olan ve en yoğun kullanan 30 firmayla telefonda anket yaptık. Onlara sorduğumuz sorular şu şekildeydi:

 1. TekServis’i nereden duydunuz?
 2. Neden kullanma ihtiyacı hissettiniz?
 3. Günde ortalama kaç arızalı cihaz geliyor?
 4. En çok hangi marka ve türde cihazlar geliyor?
 5. Firmanızda kaç kişi çalışıyorsunuz?
 6. Daha önce arıza takibi yazılımı kullanmış mıydınız?
 7. TekServis’in kullanım kolaylığını nasıl buluyorsunuz?
 8. TekServis’e nelerin eklenmesini isterdiniz?
  Bakınız: TekServis ürün geliştirme stratejisi
 9. Takip ettiğiniz sektörel siteler ve dergiler var mı?
 10. TekServis ücretli sürüme geçtiğinde almayı düşünür müsünüz?
  Bakınız: TekServis satış simülasyonu

Bu anket görüşmelerini soru-cevap formatında değil, sohbet şeklinde kurgulamıştık ve sorularımızı da aralara serpiştirmiştik. Böylece firma sahipleri veya ilgili kişiler kendilerini daha rahat hissediyor, böylece daha açık ve şeffaf konuşabiliyordu. Sorulardan bazıları TekServis’e yönelik, bazıları müşteri ve firma profillerini anlamaya yönelikti.

Hem bu anket görüşmelerinden hem de bayilerin sitedeki istatistik verilerinin analizi ve kullanıcı davranışlarının takibinden müşteri profilimizi (persona) genel hatları ile çıkardık.

Müşteri profilimiz;

 • Görüşlerinin dikkate alınmasından ve çözümün bir parçası olmantan memnun.
 • Telefonla aranmak gibi kişiselleştirilmiş iletişim metodlarından rahatsız olmuyor.
 • Ürün geliştirme sürecinde kendi ihtiyacına uygun kişiselleştirilmiş çözümler talep ediyor.
 • Ücretsiz SMS hakkı gibi hediyeler doğrudan motive edici oluyor.
 • Teknik servislerinde ağırlıklı olarak 1-4 arası insan çalışıyor.
 • Günde ortalama olarak (büyüklüğüne göre) 5-10 ve 20-30 arasında değişen adetlerde arızalı cihaz geliyor.
 • Arıza takibi için daha önce yazılım kullanan da kullanmayan da var.
 • Sadece yarısı teknoloji dergilerini veya siteleri takip ediyor.

Zaten genel hatları ile profilini bildiğimiz potansiyel müşterilerimizi daha detaylı tanımaya başladıktan sonra ürün geliştirme ve pazarlama stratejilerimizi de buna göre uyarladık. Bundan da TekServis ürün geliştirme stratejisi yazımda bahsedeceğim.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz