TekServis satış simülasyonu

TekServis satış simülasyonu


Kullanıcı deneyimini dikkate alarak geliştirme yaparken, ortaya çıkan ürünün satın alınabilir olup olmadığını da ölçümlememiz gerekiyordu. Bunun için ilk olarak telefon anketine “TekServis ücretli sürüme geçtiğinde almayı düşünür müsünüz?” sorusunu eklemiştik. Bu soruya verilecek cevaplar önemliydi, çünkü ilk prototip ortaya çıktıktan sonra kullanıcı deneyimi ile ilgili alacağımız ilk geri dönüşlerdi. Cevaplar, ağırlıklı olarak olumluydu.

Cevaplar her ne kadar olumlu olsa da bunu teknik olarak simüle etmemiz gerekiyordu. Biz de ücretsiz kullanım sürerken “fiyatlar” sayfası ekledik ve Yandex Metrica sıcaklık haritası ile kullanıcı davranışlarını analiz ettik. Ölçümleme yaptığımız süre boyounca siteyi ziyaret edenlerin %7,3’ü fiyatlar sayfasına girdi.

Merak ettiğimiz konu, fiyatlar sayfasına girenlerin ne kadarının “Satın Al” butonuna basacağıydı. 421 ziyaretten %5,2’sinde bu gerçekleşti. Bu sıcaklık haritası ölçümü ile bir başka şeyi daha gözlemledik. Sayfaya girenler, paketlerin özelliklerini adım adım okuyordu. En çok odaklandıkları özellik SMS hakkıydı. En fazla ilgilendikleri paketse yıllık olan seçenekti. Bu da fiyat indiriminin cazip bir özellik olduğunu gösteriyordu.

Sonuç

Ankette ortaya çıkan olumlu cevaplar, sıcaklık haritası ölçümleriyle de teyit edildi ve satış simülasyonu başarıyla sonuçlandı. Henüz beta aşamasında olan ürün, satılabilir durumdaydı.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz