TekServis ürün geliştirme stratejisi

TekServis ürün geliştirme stratejisi


TekServis’te ürün geliştirme stratejisi olarak Yalın Kullanıcı Deneyimi (Lean UX) modelini tercih ettik. Bu modeli tercih ettik çünkü ürüne ve müşteri profiline tamamen hakim değildik ve müşteri deneyimini dikkate alıp onların ihtiyaçlarına göre zaman içerisinde geliştirme yapmak çok daha mantıklıydı. Aynı zamanda bu girişime kendi kaynaklarımızla başladığımız için bu model bizim için daha ekonomikti.

Kullanıcıyı oyuna dahil etmek

İlk olarak ürünün çalışan bir prototipini geliştirip ücretsiz kullanıma açtık. İlk 100 kullanıcımızı edindikten sonra bunlardan TekServis’i en sık kullanan 30 bayiyi arayarak anket yaptık. Bir önceki yazımda bu anketle ilgili detayları okuyabilirsiniz. Ankette sorduğumuz 10 sorudan 4’ü kullanıcı deneyimi ile ilgiliydi. Sorduğumuz sorulardan biri “TekServis’e nelerin eklenmesini isterdiniz?”di. Bu soruya gelen cevaplar birbirinden farklıydı. Biz de en sık talep edilen özellikleri dikkate alarak geliştirme takvimimize ekledik.

Anket sonrasında da kullanıcıları aramayı sürdürdük. Yine en fazla odaklandığımız soru, hangi özelliklere ihtiyaç duyduklarıydı. Aynı zamanda kullanmadıkları özellikler varsa bunları da öğrenmeye çalışıyorduk. Beta sürecinden normal sürüme gelene kadar özellik ekleme stratejimizin temelini bu oluşturdu.

İstatistiklerin analizi

Yazılımın kontrol paneline detaylı analizler yapabileceğimiz, grafik destekli istatistik izleme ekranları oluşturmaya başladık. Böylece sözlü taleplerin yanı sıra kullanıcı eğilimlerini istatistiki olarak ölçümleme şansımız oldu. Mesela, çok talep edilen bir özellik eklendiğinde, bunun en oranda kullanıldığını da mutlaka takip ediyorduk.

Arayüzü sadeleştirme

Arayüzü sadeleştirme ve kullanımı kolaylaştırma da bir başka ürün geliştirme stratejimiz oldu. Zaten en önemli iddiamız kolay kullanımdı. Arayüzü ne kadar pratik hale getirirsek, kullanıcı deneyimini o kadar artıracağımızın farkındaydık. Kullanıcılar da bunu istiyordu.

Arayüzdeki en karmaşık bölüm, arıza giriş sayfasıydı. Burada, her arıza türünün ihtiyaç duymadığı özellikler bulunuyordu. Formun başında arıza türünün seçimine göre farklı veri giriş seçenekleri çıkarmaya başladık.

Arıza kayıt ekranında hayati olmayan bazı seçenekleri de, grup başlığına tıklayınca açılacak şekilde gizledik. Böylece arıza giriş ekranı oldukça sadeleşti. Arayüzdeki gereksiz bulduğumuz diğer detayları da çıkardık, metinleri sadeleştirdik ve daha anlaşılır hale getirdik.

Sonuç

Çalışan bir prototiple ürünü kullanıma sunduk. Kullanıcı geri dönüşleri, ölçüm ve analizlerle ürünü adım adım geliştirmeye devam ettik. Arayüzü sadeleştirip, kullanıcı deneyimini sürekli geliştirdik. Ürün, zaman içerisinde kullanıcıların ihtiyacına en uygun şekilde optimize olmaya devam etti. Yalın kullanıcı deneyimi modeli sonuç verdi; kullanıcılar, müşterilere dönüşmeye başladı.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz