18 Ağustos 1999 UFO gözlemim

18 Ağustos 1999 UFO gözlemim


Bundan tam 20 yıl önce gerçekleşen 17 ağustos 1999 Depremi‘nden bir sonraki günün gecesi uzaktan ama net bir UFO gözleminde bulundum. Bu yazıda, 18 Ağustos 1999 gecesi gerçekleşen UFO gözlemimden detaylı olarak bahsedeceğim.

Neden bu kadar gecikti?

Bu yazıyı yıllar önce yazmayı istiyordum aslında ancak UFO’larla ilgili gözlemlere şüpheyle yaklaşmanın ötesinde bir inanmama durumumu var. UFO’larla ilgili yayınlanan görüntülerin ve iddiaların büyük oranda sahte olmasından kaynaklı bir önyargı var. Bu sebeple, karşınızdaki kişiler size inansa da, “muhtemelen gördüğün şeyi karıştırmışsındır, başka bir şeydir o” yaklaşımında bulunuyorlar. Ancak dünyaya ait bir taşıt veya cisimle bir UFO’yu ayırt edebilecek bilgiye sahip olduğum gibi, gözlemin süresi de uzundu. Olayın üzerinden 20 yıl geçtiği için, bu yuvarlak rakamlı yıldönümü vesilesi ile artık detayları yazmaya karar verdim.

17 Ağustos 1999 Depremi

Daha önce Türkiye’nin özellikle Doğu illerinde şiddetli ve yıkıcı depremler olmuştu ancak 17 Ağustos 1999 Depremi, yakın tarihlerde büyük bir şehirde gerçekleşen ilk depremdi. Birçok açıdan hazırlık yakalandık, panikledik. Deprem sonrasında binamız sağlam olmasına rağmen artı sarsıntılardan korkarak evimize girmedik. Biz de o günün gecesi ve ilerleyen birkaç günde, İstanbul’daki yüzbinler, belki de milyonlarca aile gibi geceyi dışarıda geçirdik. Tüm geceyi dışarıda geçirmek, gökyüzünü seyredebilmek için eşsiz bir fırsattı. Özellikle de şehirde oturuyorsanız.

18 Ağustos 1999 gecesi

Depremden bir sonraki gece, dışarıda geçen ikinci gecemizdi. Hava inanılmaz şekilde açıktı ve görebileceğiniz kadar çok yıldızı gözlemleme şansınız vardı. Ben, o güne kadar UFO’larına varlığına hep inandım ve inanmak istedim. Kayan yıldızlar için “acaba UFO mu?” dedim ancak o gece hiç şüpheye yer bırakmayacak şekilde UFO gözlemim oldu.

Kendi ekseninde yalpalama ve ani manevralar

Saati tam hatırlamamakla birlikte, gece yarısına doğru olduğunu hatırlıyorum. Yapacak fazla da bir şey olmadığı için gözyüzünü seyretmeye başladım. Bulunduğum noktanın kuzeydoğusunda hareketli ve parlak bir cisim farkettim. Cisim, kendi ekseni etrafında bir tabağın masaya yanlamasına bırakıldığındaki gibi yalpalayarak hareket ediyordu. 90’lı yıllardaki UFO programlarında buna benzer yalpalama görüntüleri hatırlıyordum ve onları gördüğümde bana saçma geliyordu: “Tüm galaksiyi aşıp da gimiyi kendi ekseninde sabit mi tutamıyorlar yani?”. İlginç ama bu da yalpalıyordu.

Cismin dikkat çekici asıl hareketi, manevralarıydı. Kendi ekseninde yalpalayarak dönerken, bir yandan da ani hareketlerle bir sağa, bir sola, bir yukarı ve bir aşağı gidip geliyordu. Böylesi manevraları, üstelik o hızlarda yapabilecek bir taşıt henüz görmemiştim. Üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen halen böyle bir taşıt yok.

Işıklı halkalar

İç içe geçmiş 3 ışık halkası vardı. Cismin uzaklığını tahmin etmem zor ancak gökyüzünde görebileceğiniz en parlak ve iri cisimden birkaç kat, en azından ışıklı halkalarını farkedebilecek kadar büyüktü.

1999’daki gözlemimin biraz olsun gözlerde canlanabilmesi için, gözlemimdeki cisme çok benzeyen UFO’nun yer aldığı ve aşağıda göreceğiniz Londra görüntülerinden bir ekran görüntüsünün gece şeklinde renklerini ters-yüz ettim. Bulutları saymazsak, aşağı yukarı böyle bir görüntüydü.

Uzun süren gözlem

UFO kaybolmuyordu ve belli bir bölgede manevralarına devam ediyordu. Bu kadar uzun sürünce ben de yaşıtım olan birkaç kişiye cismi gösterdim. Cismin varlığı ilgi gördü ancak UFO olduğu konusunda emin olamadılar. Bu arkadaşların bilime ve genel anlamda teknolojiye olan mesafesi de çok yakın değildi ve ilgileri de kısa sürede kayboldu. Ben de bir süre daha izlemeye devam ettim.

Dönemin olanakları, gözlemi kayda almaya engel oldu

Cismin manevraları aralıksız saatlerce sürdü. Ben de sonunda izlemeyi bırakmak zorunda kaldım. Çünkü aşağı yukarı hep aynı şeyi görüyordum ve yapabilecek başka bir şeyim de (daha iyi gözlemlemek veya kayda almak gibi) yoktu.

Bir ara teleskop gibi bir cisimle izlemeyi düşündüm ama eve çıkmaya korktum açıkcası. Ayrıca çıksam da alacağım teleskop son derece kalitesiz ve basit bir modeldi. Böyle bir hareketli cismi gözlemek için de hiç uygun değildi. 1999 şartlarında cep telefonu, kamera veya dijital fotoğraf makinesi gibi olanaklar da olmadığı için gözlemi kayıt altına alma şansım da olmadı ne yazık ki.

Benzer türden bir UFO Londra’da da gözlendi ve kayda alındı

Gördüğüm UFO’ya en çok benzeyen cisim, 2011’de Londra’da gündüz vakti çekilen videodakine çok benziyor. Fikir vermesi için ekliyorum ancak PC üzerinden yüksek çözünürlüklü olarak izlemenizi tavsiye ediyorum. Özellikle 56. saniyeden itibaren görünen büyük cisme odaklanın.

Londra’da 2011 yılında gündüz vakti çekilen UFO görüntülerindeki büyük cisim, benim 1999 Ağustos’unda gördüğüm UFO’ya çok benziyor.

Daha iyi bir gözlem umudu

Ölmeden önce gerçekleşmesini çok istediğim şeylerden birisi de UFO’larla ilgili çok daha net bir gözlem yapabilmek veya doğrudan gözlem yapamasam bile çok net şekilde kayda alınması. 1999’daki gözlemimden sonra bunun birkaç versiyonunda rüyamlarımda gördüm. Aniden ortaya çıkan ışıklı dev gemiler… Bizim için sonu iyi olur mu bilmiyorum ama bunu ölmeden yaşamayı istiyorum.

Bitirmeden, UFO’lar hakkında

UFO’ların varlığı tartışma konusu ancak ben de UFO görebilmiş sayılı şanslı insandan biri oldum. Birçok insan belki de UFO’lara inanmıyor. Neredeyse tüm görüntülerin ve iddiaların sahte olduğunu düşünüyor. Ancak, eğer hiçkimsede şüpheye yer bırakmayacak şekilde gözlenebilselerdi, UFO iddialarına sağlıklı şekilde yaklaşabilmenin ve UFO görmüş olmanın bir ayrıcalığı kalmayacaktı.

UFO’ların ille de karşınıza Star Trek: Into Darkness filminin açılış sahnesindeki gibi mi çıkması gerekiyor?

Aynı zamanda şuna da eminim ki, şu an UFO’ların varlığını inkâr eden ve tüm iddia ve kanıtlarla dalga geçenler, günün birinde çok net bir UFO gözlemi yaşandığında, bir anda konunun uzmanı kesilecek ve herkesten fazla konuşacaklardır. Dediğim gibi; önemli olan, konuya şimdi sağlıklı yaklaşabilmek.

Güncelleme: 11-13 Nisan 2020 tarihleri arasında Manisa’da, benim gördüğüm UFO’nun birebir aynısı üst üste üç gün görüntülendi.

11-13 Nisan 2020 tarihleri arasında Manisa'da görüntülenen UFO
11-13 Nisan 2020 tarihleri arasında Manisa’da görüntülenen UFO

5 Yorumlar

Yorum Yaz
 1. 1
  Ozzy

  Merhaba, son gunlerde ufo goruntuleri paylasilmaya basladi, bu da benim 99 gecesinin ertesi aksaminda gordugum ufo goruntusunu aklima geldi. Cunku goruntu benim gordugum cisme cok benziyordu. Acaba onu o gece goren tek kisi ben miyim diye google paylasimi yaptim ve bu yaziyi buldum. Bunca kisinin gordugu tesaduf olamaz. Ya devlet bizimle kafa buluyor ya da gercekten ufolar geldi diye dusundurdu:). Oyleyse neden iletisime gecmedikleri de ilginc. Bu arada ufoyu 18 agustos gecesi istanbul avcilar da gordum.

 2. 2
  Emre

  Yıllar sonra aklıma gelen bir şey 1999 deprem gecesi Ankara’da da depremler olmaktaydı herkes gibi bizde dışarıya çıkmıştık 10 yaşındaydım ve ilk bisikletim alınmıştı 1 ya da 2 gün önce depremden sonra dışarıya çıktığımızda aklım bisikletimdeydi iki binanın arasında balkondaki bisikletime bakmak için gittiğimde oval bir cisim gördüm turuncu renkte parlıyor ve çok hızlı hareket ediyordu boyut olarak neredeyse pilates topu büyüklüğünde ağaçların dalları arasında gördüm ve benim hareketimi görünce bir anda hızlı bir reaksiyon gösterdi ve gök yüzüne doğru saniyeler içinde kayboldu . Bu bir depremden dolayı yaşadığım psikolojik birşey mi ya da uykusuzluktan gelen bir göz yanılması mı bilemiyorum ama beni bu yaşa kadar merak içinde bırakan bir olay.

 3. 3
  Durmuş

  Ben de aynı hafta İstanbul Yenibosna’ da bir ufo’yu yarım saatten fazla izledim. 17 Ağustos’tan bir hafta kadar sonraydı. Artık çadırlardan evlere geçmiştik. Gece 4 e yaklaşıyordu ve bağırma sesleriyle uyandık. Bir genç ile bir grup arasında bir tartışma vardı. Tam olarak olayın ne olduğunu anlayamadan grup dağıldı. Ancak sonradan öğrendiğimizde o gece orada bir cinayet gerçekleşmişti. Bu olayın gürültüsü ile uyandığımızda, yaşadığımız binanın belki 7 8 bina ötesinde ve yaklaşık 5 katlı bir bina kadar yukarısında ( İnanılmaz yakın) 2 uçak kadar büyüklükte bir UFO izledim. Sadece ben değil o gece evdeki 5 kişi yarım saat boyunca ağzımız açık o cisme baktık.

  Detayların hepsi dün gibi aklımda. UFO uçan daire diye adlandırılan cinse sahipti. Alt kısmı yuvarlak üst kısmı ise daha küçük bir yuvarlak bölümden oluşuyordu. Üst kısım sanki bir kontrol odası gibiydi. Ve farklı renklerde pencereleri vardı. Ses hiç yoktu. Hareketleri çok yavaş ve yatay dalgalanma şeklinde yani ufak ufak bir sağa bir sola şeklinde. Daha önce de belirttiğim gibi yaklaşık yarım saat kadar gözlemledik. O zamanlar teknolojik aletler bu kadar yaygın değildi. Bizde de sadece eski tip filmli bir fotoğraf makinesi vardı. O zamanlar onu gidip aldığımı ve fotoğrafı çektiğimi hatırlıyorum. Bütün film bitene kadar hep fotoğraflarını çektim. Fotoğraf makinesinin patlayan flaşıyla belki biraz aydınlanır ve fotoğrafta çıkar umudum vardı. Bu arada bahsettiğim 1999 yılında 13 yaşındayım. Babama çıkarttırması için verdim filmi. Babam da bir fotoğrafçıya. Ne yazık ki gelen sonuç bir hüsrandı. Filmler tamamiyle yanmıştı. Ben fotoğrafçının iş bilmezliği olarak yorumluyorum. O dönemde herkes fotoğraf banyosu konusunda yetkin değildi. Sanırım çıkarırken bir yanlışlık yaptı bilemiyorum dediğim gibi sadece 13 yaşındaydım.

  Sonuç olarak o günden geriye o güne ait sadece anılarımız kalmıştı. Ancak sizlerin de deneyim yaşadığı tarihe bakılırsa o günlerde oldukça rahat bir şekilde görülmüşler. Ve en az 1 hafta kadar çeşitli yerlerde araştırma ya da gözlem yapmışlar. Artık amaçları her ne ise.

 4. 4
  sefa

  17 ağustos gecesi izmir yenifoca da benim gördüğüm siyah ücgeni gören başka kimse yok mu acaba..çiğli ana jet üssünün gördüğünü biliyorum.. çünkü,iki tane jet arkasına takılıp takip etmeye başladı.benim gördüğüm uçan daire değildi. devasa uzay gemisiydi.

 5. 5
  Baran

  Ben deprem zamanı değil ancak 2006 yılında Afyon’da benzer bir deneyim yaşadım. Ve o gün anladım ki ama dünya dışı ama insan yapımı daha önce bilmediğimiz ve görmediğimiz araçlar kesinlikle var! Muğla ‘ya gidiyorduk araba ile… Afyon’da mola verip devam etmiştik ve geceydi. Araçta herkes uyuyordu. Engebeli yollar aşılıp düzlüğü gelmiştim. O an beynimin yorumladığı şeyi önce söylemek isterim( bu 3 saniyelik bir olay); sanki 20-30 metre ilerde yolda ters düz olmuş bir cips paketi gördüm, arabanın farları ile parlıyordu ve aracın hareketi ile o paket üzerimden savruldu. Bu algımın doğru olmadığı cisim üzerimden geçtiği anlam anlamıştım çünkü; cips kağıdı olduğunu düşündüğüm şey tam üstümden geçerken başımı aracın camına uzatıp yukarı bakma ihtiyacı hissettim çünkü o aslında büyük bir kütleydi ( ve muhtemelen 20-30 metrede duran bir kağıt değil çok daha uzak mesafede belki 200 metre ötede yolda duran büyük bir cisimdi) Ve beni en çok inandıran şey cisim arabanın üzerinden geçtiği an inanılmaz bir titreşim oldu, hem araç hem de bedenim resmen titredi be aynen filmlerde duyduğumuz o ses ( ultra sound) “vuuuuuuuuuvvv” gibi bir ses çıkardı. Ve ben panik hali ile araç içinde “ ufa gördüm, ufo gördüm” diyerek insanları uyandırmıştım. Ez cümle tekrar etmek gerekirse, uçak , jet, helikopter, iha vs…. dünya üzerinde bildiğimiz araçların dışında ama insan yapımı ama dünya dışı canlı yapımı daha önce bilmediğimiz görmediğimiz incelemediğimiz değişik bir araç, cihaz ya da adı her ne ise öyle bir şey “ kesinlikle var”.

+ Leave a Comment