E-Ticaret paketleri ve özel yazılımlar


Yeni bir e-ticaret girişimi kurarken, karar verilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de hangi e-ticaret platformunun tercih edileceğidir. Bununla ilgili olarak 4-5 farklı seçeneğiniz var ama ben bu yazıda en çok öne çıkan iki seçeneği ele alıp karşılaştıracağım: E-Ticaret paketleri ve özel yazılımlar. Hangi seçeneğin girişiminiz için uygun olacağı ise tamamen ölçeğinizle ve bütçenizle alakalı bir konu aslında. Bu seçeneklerin avantaj ve dezavantajlarına bakalım öncelikle.

Hazır E-Ticaret Paketleri

Uzun geliştirme süreçlerinin ardından ortaya çıkan ve geliştirilmeye devam eden ve kullanmaya hemen başlayabileceğiniz kiralık platformlardır.

Avantajları:

 • Düşük maliyete karşılık gelişmiş özellikler ve altyapıya sahip olursunuz
 • Sitenin geliştirilmesi, bakımı ve güvenliği için teknik bir ekibe ihtiyaç duymazsınız
 • Kullanım ve diğer konularla ilgili eğitim ve sürekli teknik destek alabilirsiniz
 • E-Ticaret sitenizin barındırması için sunucuda yer kiralamak (hosting) zorunda kalmazsınız
 • Sitenin tasarlanması detayı ile de uğraşmazsınız. Hazır tasarımları kullanabilirsiniz
 • Birçok gerekli entegrasyonu ve modülü hazır kullanır veya düşük bedellerle edinebilirsiniz
 • Hiçbir bekleme süresi olmadan, bir günde kullanmaya başlayabilirsiniz
 • Teknik detaylarla uğraşmadan asıl işinize odaklanabilirsiniz

Özel e-ticaret yazılımları

Özel e-ticaret yazılımları, firmanız bünyesinde veya bir yazılım firması tarafından size özel olarak geliştirilen yazılımlardır.

Avantajları:

 • Size özel tasarım ve yazılım altyapısına sahip sitenizle müşterilerinize daha fazla güven verirsiniz ve bu da sizi rakiplerinizden ayrıştırarak markalaşmanıza yardımcı olur
 • Herhangi bir kısıtlama olmaksızın sitenin her bölümünde istediğiniz her özelleştirmeyi yaparbilir, istediğiniz özellikleri ve yeni bölümleri ekleyebilirsiniz
 • Müşteri datalarınız dahil sizin için değerli olan tüm verileriniz sadece sizin erişiminize açık olur
 • Daha sonra girişiminizi satmak istediğinizde özel yazılımınızı da bir değerleme unsuru olarak kullanabilirsiniz
 • Yazılıma bir kez sahip olduktan sonra, geliştirme gerekmedikçe ücret ödemezsiniz

Fiyat karşılaştırması

Piyasadaki 20 farklı hazır e-ticaret paketi firmasının paket fiyatlarını inceleyerek ortalamalarını çıkarttım. Buna göre:

 • Başlangıç paketleri: Ortalama 1.150 TL yıllık kullanım bedeli
 • Orta seviye (optimum) paketler: Ortalama 2.050 TL yıllık kullanım bedeli
 • Üst seviye paketler: Ortalama 5.400 TL yıllık kullanım bedeli

Bu paketlere denk gelecek özelliklere sahip özel yazılımların piyasadaki ortalama fiyatları (tasarım dahil) ise şu şekilde:

 • Temel düzey e-ticaret yazılımı: 10-15 bin TL
 • Orta seviye yazılım: 25 bin TL
 • Üst seviye yazılım: 40-100 bin TL
Temel DüzeyOptimumÜst Düzey
E-Ticaret Paketleri1.1502.0505.400
Özel Yazılımlar10-15.00025.00040-100.000

İşin matematiğine bakarsak, hangi ölçek için hangi seçeneğin daha uygun olacağını anlayabiliriz. Hazır e-ticaret paketleri ile özel yazılımlar arasında kabaca 10 ila 15-20 kat arasında değişen fiyat farkları söz konusu. Bir sitenin 10 yıllık teknik maliyetini bir seferde vermenin de ticari anlamda çok mantıklı olmayacağını söylemek lazım. Özellikle her kurulan 100 dijital girişiminden çok azının 3 yıl sonunda hâlâ var olabildiğini düşünürsek…

Bu durumda, küçük ve orta ölçekli e-ticaret girişimleri ve firmalar için e-ticaret paketlerinin, teknik altyapılar için yeterli bütçe ve ekibe sahip girişimlerinse özel yazılımları tercih etmesinin uygun olacağını söyleyebiliriz.

Zaman karşılaştırması

E-Ticaret paketlerini herhangi bir yazılım geliştirme sürecini beklemeksizin hemen, bir günde kullanmaya başlayabilirsiniz. Özel yazılımların ise 2 ila 6 ay arasında değişebilen geliştirme süreleri söz konusudur.

Sonuç

Markalaşma, rakiplerden ayrışma, özelleştirme özgürlüğü ve tam veri güvenliği için özel yazılımlar tercih edilmelidir. Ancak bunlar maliyeti yüksek çözümler olduğu için yeterli bütçeye sahip firma ve girişimler için uygundur. Başlangıç seviyesinde olan, işe hemen başlamak isteyen ve kısıtlı bütçelere sahip firma ve girişimler içinse e-ticaret paketleri son derece uygun ve pratik bir çözümdür.

Ancak her e-ticaret paketi ve özel yazılım geliştiren firma size en ideal deneyimi yaşatmayacaktır. Bu yüzden bu firmaların referanslarını da kontrol edip, gerekli araştırmanızı yaparak doğru bir seçim yapmaya özen göstermenizi tavsiye ederim.

2 Yorumlar

Yorum Yaz
 1. 1
  Serhan Yazar

  Kesinlikle katılıyorum, bence de girişimler için en ideali hazır e-ticaret paketleri. Yerelleştirme seçenekleri de düşünüldüğünde özellikle yabancı paketler ile başlangıç maliyetleri daha da aşağıya çekilebilir.
  Özel yazılım, yalnızca standart e-ticaret süreçlerinden daha farklı bir strateji düşünülüyorsa değerlendirilmeye alınabilir.

 2. 2
  Sibel Akyiğit

  Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten Ümit Bey. Kesinlikle hazır e-ticaret paketleri maliyet ve işlevsellik olarak daha tatmin edici oluyor. Özel e-ticaret yazılımı isteyen müşterilerimize bile hazır paketimiz üzerinden güncelleme yaparak gidiyoruz. Zaten oturmuş bir yapı olduğu için güncellemek de kolay oluyor. Müşterilerimiz de bu şekilde daha rahat kullanabiliyor. Yüksek tutarlar verip verim alamamaktansa bu tarz çözümler aramalarını tavsiye ediyoruz.

+ Leave a Comment