E-Ticaret siteleri için yeni bir kargo seçeneği: Dakik Teslimat

E-Ticaret siteleri için yeni bir kargo seçeneği: Dakik Teslimat


Bundan önceki yazılarımda fiyat odaklı e-ticaret artık sona erdiğini, müşteriler için artık hızlı teslimat ve sorunsuz bir müşteri hizmetleri deneyiminin daha önemli olduğunu, ancak geleneksel kargo firmalarının bu deneyimi iyileştirmek yerine daha da kötüleştirdiğinden bahsetmiştim. Aynı zamanda bu yaşanan sorunların, yeni lojistik çözümlerin ortaya çıkmasına sebep olacağı ve geleneksel kargo firmalarının e-ticaret taşımacılığındaki pazar payının giderek azalacağı öngörüsünde bulunmuştum. Bukoli, yeni bir lojistik çözüm olma adına ilk ve en önemli örnekti. Bu yılın Şubat ayında ise, odağına e-ticareti yerleştiren yeni bir kargo taşıma çözümü daha hayata geçti: Dakik Teslimat.

Dakik Teslimat, e-ticaret firmaları ile müşteriler arasındaki teslimat sürecini hızlandırarak e-ticaret firmaları için verimlilik ve müşteri memnuniyeti dönüşü, müşteriler tarafında da daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmaya yardımcı olma iddiasıyla kurulmuş bir girişim. 60’dan fazla araç ve 20’den fazla motorsikletlik taşıma filosuyla hizmet vermeye başlayan Dakik Teslimat, gün içerisinde 12.00’ye kadar verilen siparişleri, aynı gün 19.00’a kadar teslim etmeyi taahüt ediyor ki, bunu şu an kurye hizmeti dışında yapabilen bir lojistik çözümü yok. Bunun yanı sıra, taşınan kargonun sigortalanması, teslimat sırasında tahsilat ve pazar günleri teslimat gibi hizmetler de sunuyor.

dakik-teslimat-fiat-doblo-cargo-maxi-xl

Ben de Dakik Teslimat ile temasa geçerek, firmayı biraz daha tanımak amacıyla bazı sorular sordum:

Dakik Teslimat fikri nasıl ortaya çıktı?

Dakik, online alışveriş süreçlerinin gerekliliklerinden doğdu. Online alışveriş sitelerinden ürünler satın alan tüketicilerin, satın aldıkları ürünlerin teslimatları için hak ettikleri kadar hızlı hizmetler alamadıkları ortadaydı. Dakik bu ihtiyacı karşılamak üzere kapsamlı bir bakışla yapılandı.

Tüketiciler genellikle kargo firmalarının hizmet kalitesinden şikayetçi. Müşteri memnuniyetini yüksek tutmak dakikteslimat için ne kadar önemli?

En üst düzeyde önemlidir. Zira aslında Dakik’in ana amacı; Online alışveriş siteleri müşterilerinin, teslimat süreçlerinde aldıkları hizmetlerin hızı, kalitesi ve çeşitliliği sayesinde memnuniyet ve bağlılıklarını en üst düzeye konumlandırmaktır. Dakik servislerini deneyimleyen müşterilerin, online satın aldıkları ürünlerin teslimatları için artık Dakik’ten daha azına razı olmaları pek de olası değildir.

Yurt dışında Amazon.com başta olmak üzere çeşitli firmaların yenilikçi yaklaşımları oluyor. Dakik Teslimat’tan da benzer yenilikçi yaklaşımlar görebilicek miyiz?

Dakik tamamen bu vizyonu üzerine kurulmuştur. İş modelinin geliştirilmesi döneminde, gerek tüketicilerin beklentileri, gerekse online ticaretin en büyük oyuncularının istatistik verileri iyi analiz edilmiştir. Bu sebeple Dakik’in geliştirdiği hizmetler, Türkiye için eşsiz ve ilktir. Beklentilerin evrimine uygun çözümler sunabilmek adına kendini sürekli yenilemek de şirketin ana hedefidir.  Dakik ortaya koyduğu iş modeli ve vizyonu ile aslında teslimat alanında yeni bir kategorinin mimarı ve lideridir.

Dakik Teslimat gün içi teslimatı aynı ücretle yapmak ve pazar günü teslimat gibi seçeneklerle farklılaşıyor. Hatta taahüt ettiği süreyi aşarsa ücret de almayacağını belirtiyor. Farklılaşmayı artıcı başka hizmet ve yaklaşımlarınız da olacak mı?

Elbette. Tüketicilerin hakları ve beklentilerindeki evrim, buna ayak uydurabilen firmaların tüketiciler tarafından benimsenmesi sonucunu da doğurur. Dakik, “online satın alınan ürünlerin teslimatları için tüketicilerin en çok tercih ettiği ve tavsiye ettiği” teslimat şirketi olabilmek için ezberleri bozan farklılıklarla doğmuştur. Bu farklılıklar Dakik’in var oluş sebebi ve online alışverişin de geleceğidir. Teslimat şirketlerinin, hizmet vaatlerine dair güvenceler sunmaları açısından da Dakik yine bir ilktir.

Dakik Teslimat şu an hangi e-ticaret firmaları ile çalışıyor? Hizmeti denemek isteyen müşteriler sizi hangi sitelerde bulabilirler?

Öncelikli Hedefimiz içinde hediyelik eşya, tekstil, deri, teknoloji, kitap, saat, gözlük, besin takviyeleri, pet gibi sektörler bulunuyor. Dakik Teslimat olarak şubat ayı başında hizmet vermeye başladık. Nisan ayı başından itibaren de ÇiçekSepeti’ne sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günlük 3 servis ile hizmet veriyoruz. Hedef sektörlerde faaliyet gösteren saygın  e-ticaret platformlarının bazılarıyla  test süreçlerini tamamlamak üzereyiz ve ilk etapta hizmet vermeyi amaçladığımız 10 adet çok saygın e-ticaret platformundan beşine Mayıs ayı içinde  tam zamanlı hizmet vermeye başlayacağız. Sene sonuna kadar yukarıdaki sektörlerde faaliyet gösteren saygın e-ticaret sitelerine hizmet verecek şekilde tüm alt yapımızı oluşturduk ve operasyon filomuz başta olmak üzere tüm departmanlarımızı da sürekli büyütüyoruz. İstanbullular 2016’nın ikinci yarısından itibaren çok saygın e-ticaret sitelerinde Dakik Teslimat hizmetini tercih edebilecekler.

Dakik Teslimat, müşterilerin e-ticaret firmalarına ürün iade işlemleri için de hizmet sunuyor mu?

Hayır. Zamanında teslimatı sağlamak amacıyla gönderdiğimiz sms mesajına ve kuryelerimizin ilgili adrese yöneldiğinde alıcıları telefonla aramalarına rağmen çeşitli sebeplerle yine de teslim edilemeyen gönderileri sitelere iade ediyoruz. Fakat teslimat tamamlandıktan saatler veya günler sonra ürününü iade etmek isteyen müşteriler sitelerle görüşerek sitelerin önerdiği iade yöntemlerini tercih etmek durumundalar.

Değerlendirme

E-Ticaret sektöründeki lojistik sorunların ve müşterilerin her geçen gün artan hız talebinin farkında olan Dakik Teslimat henüz yeni bir girişim ve hem tüketiciler hem de e-ticaret siteleri tarafında yeteri kadar tanınıp yaygınlaşması için en az iki yıllık bir süreç var gibi görünüyor. Varoluş amacını ve konumlandırmasını doğru kurgulayan Dakik Teslimat, vizyonu doğrultusunda hız kesmeden devam ederse e-ticaret kargo taşımacılığının ciddi oyuncularından biri haline gelebilir. Tüketicilerin, kendilerine artık hiçbir müşteri memnuniyeti sunma kaygısında olmayan geleneksel kargo firmalarından vazgeçmeleri zor olmayacaktır. Zaten tek bekledikleri yeni alternatifler. Bu açıdan Dakik Teslimat’ın şanslı olduğunu düşünüyorum. Hızlı bir büyüme adına da çalışılan e-ticaret sitesi sayısının da artması gerekiyor. Özellikle sıkça alışveriş yapılan kitap satış sitelerinden birisi ile anlaşmaları, hem iş hacmi, hem de Dakik Teslimat’ın tanınması adına faydalı olacaktır.

7 Yorumlar

Yorum Yaz
 1. 1
  Yusuf Ercan Güvenç

  İade işlemlerini yapmayan bir çözümün başarılı olma ihtimali az gibi gözüküyor.Yani farkındalık yaratabilmeli.60 araç , 20 kurye özellikle giyim eşyasında dene,beğen öde yoksa iade et,ücretini geri al,iade faturası düzenle veya gider pusulası düzenle ilkelerini benimsemek zorunda kalacak E-Ticaret siteleri için yeterli olamayabilir.Yoksa kargo şirketlerinden bir farkı kalmaz.Benim düşüncelerim bunlar.Gerçekten böyle bir uygulamaya ihtiyaç var ve önümüzdeki 1-2 sene sizin için avantaj olabilir.Hayırlı olsun.

  • 2
   Şamil Öncül

   Sayın Yusuf Ercan Güvenç, merhaba.

   Değerli görüş ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederiz. Öncelikleri belirlerken üzerinde çok düşündüğümüz önemli bir konuya değinmişsiniz. Dakik Teslimat İstanbul içinde sadece e-ticaret lojistiğine inovasyon getirmek amacı ile kurulmuş bir teslimat firmasıdır. Dakik olarak odaklandığımız alan e-ticaret sitelerinden satın alınan ürünlerin müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda Aynı Gün ve farklı saat aralıklarında teslimatını gerçekleştirmektir. İstanbul trafiğinde saatler içinde en hızlı teslimat yapabilecek şekilde operasyon yapımızı oluşturduk. Alternatif servislerimiz ile taşımacılık kaynaklı iadeleri minimuma indirmiş oluyoruz. Bunun dışında müşteriler saatler veya günler sonra çok değişik sebeplerle satın aldıkları ürünleri iade etmek isteyebilirler. Bizim asıl müşterimiz internet siteleri olduğundan onlardan bu yönde bir talep gelmesi durumunda ve müşteri bazında değişik çözümler üretebiliriz.

   Saygılarımızla.

 2. 4
  Can Pomay

  Çiçek Sepeti’nden yaptığım bir alışverişle Dakik Teslimat’ı deneyimledim. Alışılmamış bir hızla teslimat yaptıkları kesin! Bir tüketici olarak, tek click’le satın aldığım ürünleri bana günlerce sonra teslim eden şirketler yerine, saatler içerisinde -ve hatta farklı saat seçenekleri ile- teslimat yapan e-ticaret markalarını tercih ederim.

 3. 5
  Onur Gürdoğan

  Yapıyı yakından tanıyorum. Dakik Teslimat bence bir devrim! Kurucu ekibin donanım ve yetkinlikleri de ülke standartlarının çok üzerinde… Yüzlerce aracı olan yapılar bu hizmet farklılığı ve kalitesini yaratamamışlarsa, demek ki hizmetin kalitesi açısından referans noktası “araç sayısı” değil de iş süreçleri ve tüketici beklentileri analizi ile ilgili “yaklaşım”dır. Atadan kalma yöntemlerle çalışan ve servis kaliteleri ile ilgili güvenceler sunamayan kargo şirketlerinin iş akışları ile asla başarılamayacak bir teslimat hızını yaratabilmek için e-ticaret şirketlerini de iş süreçlerini yeniden yapılandırmaya (Business Process Re-Engineering) davet eden bir girişim Dakik Teslimat… Bu cesaretle fark yaratmaya adanmış bir yapının, takip eden adımlarda iade süreçleri açısından yenilikçi çözümler de geliştireceğine eminim. Yeter ki e-ticaret pazarının oyuncuları, lojistik süreçleri açısından ezberlerini bozup, müşteri deneyimlerini mükemmelleştirmeye, müşteri memnuniyeti ve bağlılığı ile ilgili performans rasyolarını geliştirmeye Dakik Teslimat kadar istekli olsunlar. Dakik Teslimat’la işbirliği konusunda hızlı davranan e-ticaret markalarının, rekabette farklar yaratacaklarını düşünüyorum.

 4. 6
  Ekrem demirci

  Daha evvel internet üzerinden yapmış olduğum alışverişlerde birçok sebebe bağlı olarak teslimat sorunları yaşıyordum.Ancak Hale’n sürdürmüş olduğum alışverişlerimde teslimatçı firma bilgisinde dakik teslimat var ise gözüm kapalı geç kalacakmı çok beklermişim acaba korkusu yaşamasan alışverişimi sürdürmekteyim.Başarılarının devamını dilerim.

+ Leave a Comment