Food Inc. (Gıda A.Ş.)

Food Inc. (Gıda A.Ş.)


ABD’de sistemi ve bazı günlük yaşam gerçeklerini sorgulayan belgeseller tüm dünya tarafından ilgi görüyor. Food Inc. (Gıda A.Ş.) de gıda sektörünün gerçeklerini göz önüne seriyor. “Yemekten önce seyretmeyin” sloganı ile tanıtımı yapılan belgesel, bu çarpıcı uyarısı ile benzer bir belgesel olan Earthlingin yumuşatılmış versiyonu algısı yaratıyor. Ancak izlemeye başladıktan sonra çok daha yumuşak formatta bir belgeselle karşılaşıyorsunuz. Bu bir yerde iyi oluyor, çünkü Earthlings’de karşılaştığınız moral bozucu görüntüleri yeniden görmek hoş olmayabilirdi.

2008 yapımı belgesel, çiftlik üretiminden çıkarak endüstriyelleşen besin üretim sektörünün sebep olduğu olumsuz sağlık sonuçlarını konu alıyor. Yaklaşık 90 dakikalık süresinin yarısından fazlası, belgesel katılımcılarının sıkıcı konuşmaları ile geçiyor. Özellikle ilk yarım saatte, Mc Donalds ve benzeri dünya devi fast food mağazalarının devasa et ve diğer besin maddeleri ihtiyacını gördüğünüzde, işin boyutları hakkında farklı bir bakış açısına sahip oluyorsunuz.

foodinc2

2010 yılında NTV tarafından gösterilen belgeli izlememiş olanlara da, gıda konusundaki farkındalıklarını artırma adına tavsiye ediyorum.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz