İngiltere ve e-ticaret

İngiltere ve e-ticaret


E-ticaret denince ilk olarak akla, hem interetin hem de e-ticaretin öncüsü olan ABD gelecektir doğal olarak. Ancak yaygınlık söz konusu olduğunda İngiltere (Birleşik Krallık) başı çekiyor. Britanyalıların e-ticarete olan yüksek ilgisi çok bilinen bir gerçek değil. Ancak istatistikleri incelediğinizde bunu net olarak görebiliyorsunuz.

İnternet üzerinden alışveriş oranının en yüksek olduğu ülke İngiltere

Avrupa ülkelerindeki internet kullanım yaygınlığı oranlarında İskandinav ülkeleri başı çekiyor. Ancak nüfusunun %92,6’sı internet kullanıcısı olan (60,2 milyon kullanıcı) İngiltere de üst sıralarda yer alıyor (ABD’de %88,5).

Söz konusu olan e-ticaret kullanıcı oranı olduğunda İngiltere %83’lük bir orana sahip (AB ortalaması %55). Bu oranın Türkiye’de %16 olduğunu düşünürsek, İngilizlerin e-ticaretle ne kadar iç içe geçtiklerini anlayabiliriz.

Avrupa ülkelerinda internetten alışveriş yapan nüfus oranları (2016)

Online alışverişin genel perakendeye oranında lider İngiltere

E-Ticaretin ülke ekonomisindeki en belirgin kriterlerinden birisi, online alışverişlerin genel perakende alışverişlere olan oranıdır. Bu oran şu an ABD’de %8,9 dolayındayken, İngiltere’de %15,2. Yani Britanya ekonomisinde e-ticaretin ağırlığı, ABD’de olduğundan çok daha belirgin durumda.

E-Ticaretin genel perakende satışlara oranı (Avrupa, 2015)

E-Ticaretin genel perakende satışlara oranı (Avrupa, 2015)

İngiltere’de her iki yemek siparişinden birisi İnternet üzerinden veriliyor

2015’te Birleşik Krallık’ta yemek siparişlerinin  %40’ı internet üzerinden verilmiş. Bu oranın da 2016 için %45-50 seviyesine çıkması öngörülüyormuş. Yani bir başka deyişle şu an, İngiltere’de (Birleşik Krallık) neredeyse her iki yemek siparişinden birisi internet üzerinden veriliyor diyebiliriz. Bu oran, online pizza siparişleri ile özdeşleşmiş olan ABD’de bile %45. Türkiye’de ise online yemek siparişlerinin oranı %12-13’ler civarında.

İngiltere'de online yemek siparişlerinin oranı

İngiltere’de online yemek siparişlerinin oranı

İngiltere’nin e-ticareti bu kadar yoğun kullanmasının sebebi nedir?

Chris Levi’nin dediği gibi; “Her şeyin bir nedeni vardır. Bir şeyin nedenini bulamıyorsanız, onun da bir nedeni vardır”. Elbette ki İngiltere’de e-ticaretin bu kadar yaygın şekilde kullanılmasının, hatta ABD’yi bile geride bırakmasının geçerli sebepleri var.

Lojistik verimlilik

İngiltere’de, ABD’de olmayan bir lojistik verimlilik imkânı söz konusu. Britanya’nın yüzölçümü açısından küçük ve dolayısıyla nüfus yoğunluğu bakımından yüksek olması, lojistik erişebilirliği ABD’de olduğunun çok ötesine taşıyor. Yani her şey her yere gönderilebiliyor.

Kredi ve nakit kartlarının yaygın kullanımı

İngiltere, kredi kartı ve nakit kartlarının yoğun olarak kullanıldığı bir ülke. Toplam perakende alışverişlerde kartlı işlemlerin sayısı nakit işlemlerini gerde bırakmış durumda.

Yüksek teknoloji adaptasyonu

İngiltere, akıllı telefon yaygınlığının en fazla olduğu Avrupa ülkelerinden birisi. Aynı zamanda internet kullanımının ve tüketiminin de (cihaz başında geçirilen süreler, yapılan işlemler vs) Japonları geride bıraktığı gibi ilginç bir gerçek var. Başta akıllı telefonlar olmak üzere, Britanyalıların mobil cihazlara olan yüksek bir tutkusu var. İngiltere’deki bu teknoloji ile iç içe olma durumu da e-ticarete olan yatkınlığı kolaylaştırıyor. Yakın gelecekte teknolojinin insan hayatını nasıl etkileyebileceğini gösteren Black Mirror dizisinin de İngiltere’den çıkmış olmasına şaşmamak gerek.

İngilizcenin verdiği doğal avantaj

Britanya’da ve ABD’de aynı dilin konuşuluyor olması, ABD’den gelen internet tabanlı teknolojilerin kolayca benimsenip hayata geçirilmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca İngiltere’de açılan bir e-ticaret sitesi, herhangi bir ek çaba harcamadan küresel olarak ‘anlaşılabilir’ hale geliyor.

Düzenlemeler, kaliteli müteri hizmetleri ve tüketici tarafında sağlanan güven

İngiltere, yaptığı e-ticaret düzenlemeleri ile daha yolun başında e-ticareti cazip hale getirdi ve tüketici tarafında online alışverişlere karşı bir güven oluşmasını sağladı. Ayrıca online satış yapan şirketlerin yüksek müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımı da bu güveni güçlendirdi.

1 yorum

Yorum Yaz
  1. 1
    Mete Lift

    Detaylı ve grafik ağırlıklı görsel incelemeniz için çok teşekkür ederim. Aslında e-ticaretin yaygınlaşmasını, her şeyin ekonomide kayıt altına alınmasını da sağladığı için faydalı buluyorum. Umarız ki Türkiye’de de e-ticaret kullanma oranı yükselir ve yeni girişimler ortaya çıkar.

+ Leave a Comment