Kullanışlı Web Siteleri Yaratma

Kullanışlı Web Siteleri Yaratma


kullanisli-web-siteleri-yaratma-kapakWeb kullanılabilirliği üzerine danışmanlık yapan ve bu konuda otorite kabul edilen Steve Krug‘un, orjinal adı “Dont Make Me Think” olan kitabının Türkçe sürümü olan “Kullanışlı Web Siteleri Yaratma”, başlangıç seviyelerindeki kullanıcıdan, usta sayılabilecek tasarımcılara kadar geniş bir yelpazedeki tasarımcıların yararlanabileceği bir kaynak.

Kitapta bir web sitesinin en kullanışlı şekilde nasıl tasarlanabileceğine dair ipuçları, görsel öğelerle desteklenerek anlatılıyor. Aslında bir site tasarımını sizin değil, kullanıcıların gözünden ele alıyor ve bir sayfanın nasıl kullanıldığına dair pratik bilgiler veriyor.

En iyi tasarım, en rahat kullanılabilen tasarımdır ilkesi, kitabın genel felsefesi. Zaten kitabın orjinal adı da “Don’t Make Me Think” (Beni Düşündürme) tam bunu anlatıyor.

Kullanışlılık konusunda piyasada bir benzerine daha rastlamadığım bu kitap, farklı içeriğinin hakettiği bir çeviri ile sunulmamış ne yazık ki. Kitap boyunca sıkça çeviri hatasına rastlıyorsunuz. Ayrıca dipnotlar için sayfa içinde numara verilmemiş olması da hangi notun neye ait olduğunu anlamanızı zorlaştırıyor. Bazı resimli örneklerde ise İngilizce kelimeler çevrilmeden, olduğu gibi bırakılmış.

İçerdiği çeviri hataları ve bazı detaylardaki özensizliğine rağmen yine de kullanışlılık kavramı üzerine bildiğiniz bir çok şeyi pekiştirdiği gibi, üzerine de çok şey katıyor.

Son bir not olarak kitabın Idefix ve kitapyurdu gibi online kitap sitelerinde tükenmiş olduğunu belirteyim, bir yerlerde bulursanız kaçırmayın. Eğer kitabı İngilizce olarak okuyabilecek seviyedeyseniz amazon.com üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

İyi bir tasarım yapmak veya genel anlamda kullanışlılık konusunda bilgilenmek isteyen herkes için farklı ve faydalı bir kaynak.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz