Networking artık daha hassas bir konu

Networking artık daha hassas bir konu


Genellikle İngilizce ifadelerin Türkçe karşılıklarını kullanmayı tercih ederim. Ancak networking kelimesinin Türkçe’de net olarak bir karşılığı olmamasından dolayı özgün haliyle kullanacağım. Öncelikle networking nedir ve neden gereklidir, bunları kendi tanımlarımla açıklayıp, ardından neden artık daha hassas bir konu olduğundan söz etmek istiyorum.

Networking nedir?

Kısaca networking, profesyonel bağlantılarla sınırlı olmaksızın insan tanımak ve tanıdığınız bu insanlarla yürüttüğünüz ilişkilerdir. Profesyonel bağlantılarla sınırlı olmasa da networking’in en önemli olduğu platform elbette ki iş dünyasıdır.

Bir insanı sadece tanıyor olmak, onun sizin bağlantınız olduğu anlamına gelmez. Networking; LinkedIn’de, Facebook’ta eklediğiniz, kartvizit verdiğiniz veya bir etkinlikte iki kelime konuştuğunuz insan sayısı değildir. Networking’de esas olan ilişki derinliği ve sürekliliğidir. Bu yüzden networking, karşılıklı olarak güven ve fayda sağlama temeli üzerine kurulu, zamana yayılan bir süreçtir. Networking, bağlantınız olarak düşündüğünüz bir kişiyi sadece işiniz düştüğünde aramak veya iletişime geçmek değildir. Networking’te süreklilik ve tutarlılık esastır.

Networking neden önemlidir?

Bir işin yapılmasını kolaylaştıran temel unsurlardan birisi de kişisel bağlantılarınızdan aldığınız desteklerdir. Bu destek maddi olabileceği gibi, işinizi klaylaştıracak bir eylemin yapılması şeklinde de olabilir. Aynı zamanda alacağınız bu yardım, doğrudan olabileceği gibi bir başka bağlantıyı size yönlendirme şeklinde de gerçekleşebilir. Çünkü kişisel ağınızda olan bir insan, beraberinde kendi ağını da getirir (kendi ağını size açmakta istekli olmayan birisi bağlantınız değildir).

Kısaca kişisel bağlantılar, herhangi bir hedefin gerçekleştirilmesi sırasında süreci hızlandıran veya kolaylaştıran bir etkiye sahiptir. Bağlantılarınız sayesinde aşılması zor görünen engelleriniz ortadan kalkar, yolunuz açılır.

Peki artık networking neden daha hassas bir konu?

Dünyadaki her insanın birbirine en fazla 6 insan uzaklığında olduğunu savunan 6 Degrees of Seperation teorisi,  internetin yaygınlaşması ve sosyal medyanın yükselişi ile değişikliğe uğradı.

Facebook ilişki yakınlığı grafiği

Facebook ilişki yakınlığı grafiği

Facebook’un 4 Şubat’ta açıkladığı verilere göre, 1,6 milyar aktif Facebook kullanıcısı arasındaki ilişki yakınlığı 3,57 kişiye kadar inmiş durumda. Bu, işin Facebook boyutu. Artık sosyal meyda ve internet sayesinde hiç tanımadığınız bir insana doğrudan erişmek, bundan 15 sene öncesine kadar çok daha kolay. LinkedIn’deki profesyonel bağlantılarda da en kötü ihtimalle tanımadığınız bir insana genellikle 3 kişi uzaklıkta olduğumuzu görüyoruz. Bir insanla twitter üzerinden tanışmak, kısa sürede yakın ilişki geliştirmek ve ortak iş yapabilir hale gelmek artık mümkün.

Artık herkesin herkesle tanışabilme olanağının artmasından dolayı, görmezden geldiğiniz veya tatsız bir durum yaşadığınız bir kişi, kısa bir süre sonra güçlü bir 2. dereceden bağlantı olarak karşınıza yeniden çıkabilir. Bu durum işinizin önünde bir engel ouşturabilir veya geçmişte yaşanan ve açıklamakta zorlanacağınız bir olayın yeniden açığa çıkmasına yol açabilir. Bu sebeple artık ilişkilerin hassasiyeti eskiden olduğundan çok daha fazla dikkat ve özen istiyor. Bağlantılarınız ve genel olarak insanlarla ilişkilerinizi sürdürürken bu gerçeği hatırlamanızı öneririm.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz