Türkiye Sadakat Programları Araştırması 2017-2018

Türkiye Sadakat Programları Araştırması 2017-2018


Tüketici sadakati ajansı Ketchup Loyalty Marketing, 2017 ve 2018’i kapsayan yeni tüketici sadakat programları araştırmasını yayınladı. Yeni araştırmadaki odak noktası,bir öncekinde olduğu gibi yine ‘duygusal bağlar’ olarak belirlenmiş ve 11 sektördeki toplam 165 sadakat programı incelenmiş.

Araştırma grubunun profili

Örneklem grubunun geçen seneki ile aynı büyüklükte olması, son bir yıldaki değişimleri yakından gözleyebilme fırsatı vermiş. Örneklem grubunun yaş aralığı dağılımı ile kadın-erkek oranı geçen yılki ile aynı. Araştırma grubunun eğitim profili bu kez daha yüksek olarak gerçekleşmiş.

Araştırma özeti

Son 12 ayda en az 1 kez puan/fayda/teklif veya ayrıcalıklardan yararlanma oranında bankalık sektörü %74’le ilk sırada yer alırken, otomotiv sektörü %38’le son sırada yer almış.

Programların özel hissettirme oranında genel ortalama %63 olarak gerçekleşirken, %37’si yetersiz olduğunu düşünüyor. Bu kategoride en yüksek oran %73’le bankacılık sektörüyken, en düşük oran %53’le otomotiv sektörü olarak gerçekleşmiş.

Programların düzenli satın almaya etkisinde süpermarket sektörü %74’le birinci, tekstil sektörü ise %58’le son sırada yer almış.

Sektörel bazda en yüksek memnuniyet sağlayan sektörler sırsırayla; bankacılık %64, telekomünikasyon %64 ve süpermarket %63 olarak gerçekleşirken, en düşük memnuniyet sırasıyla tekstil %44, otomotiv %49 ve ulaşım %51 olarak gerçekleşmiş.

Aktif kullanıcılar bazında en yüksek tavsiye etme oranına göre ise; ‘fikrim sorulmadan tavsiye ederim’ denilen sektörlerin başında %44’le süpermarket geliyor. ‘Fikrim sorulursa tavsiye ederim” denilen sektörlerin başında %58’le otomotiv geliyor. ‘Tavsiye etmem’ denilen sektörlerin başında ise %16 ile tekstil & giyim sektörü geliyor.

En aktif kullanılan sadakat programları

Sadakat araştırmasına katılanların en sık kullandıkları 10 sadakat programı, geçen seneki araştırma ile karşılaştırmalı olarak verilmiş. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Migros Money Club ilk sırada yer alırken, geçen sene ilk 10 da yer almayan Yemek Sepeti sadakat programı bu yıl 2. sırada yer almış. Geçen sene 2. sırada yer Boyner Hopi programının da bu yıl 4. sıraya gerilediğini görüyoruz. Carrefoursa Plus Kart bir sıra ilerlerken, THY Miles & Smiles programının 3 sıra gerilediğini görüyoruz. Geçen sene 10. sırada yer alan Gratis Kart’ın da bu yıl 5. sıraya yükseldiğini görüyoruz.

Mobil uygulamalardaki kullanım oranı

Sadakat programlarının mobil uygulamalarındaki aktif kullanım oranlarında bankacılık ve telekomünikasyon sektörü başı çekiyor.

Sektörel olarak kişi başına aktif kullanılan program sayısı

Araştırmada, sektörel olarak kişi başına ortalama aktif kullanılan program sayısına göre hızlı servis restoranları sektörü 3,4, perakende sektörü 2,8, giyim sektörü 2,5 ve bankacılık sektörü 2,1 ile başı çekeken, en düşük ortalama aktif kullanım 1,1’le otomotiv sektöründe gerçekleşmiş.

Puan, fayda, teklif ve ayrıcalıklardan yararlanma oranı

Son 12 ayda en az 1 kere puan, fayda, teklif ve ayrıcalıklardan herhangi birinden yararlandığını söyleyenlerin sektörlere göre oranında bankacılık, telekomünikasyon ve süpermarket sektörleri başı çekiyor.

Sadakat programlarının web sitesi deneyimi

Aktif olarak kullanılan sadakat programlarının web sitesi deneyimi memnuniyet oranında bankacılık, telekomünikasyon, hızlı servis restoranları ve hava ulaşımı sektörü başı çekiyor. Bu kategoride en düşük memnuniyet oranı otomotiv, giyim ve akaryakıt sektörlerinde görünüyor

Duygu uyandıran bir deneyim yaşatan sadakat programları

Aktif kullanılan sadakat programının duygu uyandıran bir deneyim yaşatma oranında telekomünikasyon, bankacılık ve süpermarket sektörleri ilk sıralarda yer alırken, kara & deniz ulaşımı, otomotiv ve akaryakıt sektörleri son sıralarda yer alıyor.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz