Türkiye’de E-Ticaret 2014 [İnfografik]

Türkiye’de E-Ticaret 2014 [İnfografik]


E-Ticaret ekosistemi için bir yılı daha geride bıraktık. Her ne kadar durgunluk dönemi olarak nitelendirilse de büyüme devam etti. Yılın en önemli olayı şüphesiz Markafoni’nin satışıydı. Türk girişimcilik ekosisteminin belki de en önemli exit’iydi bu. 2014’te gerçekleşen tüm satınalmaları Serkan Ünsal derlemiş, buradan ulaşabilirsiniz.

Girişimcilik ekosisteminin gelişmesi amacıyla Markafoni kurucu ceo’su Sina Afra tarafından Girişimcilik Vakfı kuruldu. Bu, girişimcilik ekosisteminin kurumsallaşması adına önemli bir gelişmeydi elbette.

Hangi verileri kullandım?

Peki 2014’te eticaret ekosistemimizde rakamlar nasıldı? E-Ticaretin 2014 görünümünü derleyerek güncel bir infografik hazırladım. Türkiye’de eticaret hacminin belirlenmesi konusunda bugüne kadar kartlı işlemlerin toplam hacmi baz alınıyordu. Ancak tüm kartlı işlemler perakende eticaret işlemi olmadığından dolayı bu sağlıklı bir yöntem değildi. Bu konuda artık yeni yöntemler kullanılarak eticaretin gerçek hacmi hesaplanmaya çalışılıyor. Geriye dönük olarak bu çalışma yapılmadığı için de eticaretin yıldan yıla büyüme rakamlarını ve oranlarını sağlıklı şekilde derlemek mümkün olmuyor. İstatistik konusu sanırım ekosistemimizin önemli eksiklerinden birisi. Ben bu infografiği hazırlarken genel olarak BKM, ETID ve Wearesocialsg verilerinden yararlandım.

2014’ün e-ticaret rakamları

Özetle; eticaret 14 milyar TL’lik hacme ulaştı (2013). ETID verilerine göre 2014’ün ilk 9 ayında %30 büyüyen eticaretin perakende içinde toplam payı %1,3 (Bu oran gelişmiş ülkelerde %5,5, gelişmekte olan ülkelerde %3,5). İntenet kullanıcı sayısı 37,7 milyona ulaştı, yani nüfusun %49’u internet kullanıcısı durumunda. İnternet penetrasyonunda daha gidecek çok yolumuz var.

internet-kullanici-sayisi-2014E-Ticaret müşteri sayısı 12 milyona ulaştı, bu da toplam nüfusun %15’i demek. Sepet ortalamasının 200TL’ye yükseldiği eticarette en çok ürün üç büyük şehre gidiyor (İstanbul, Ankara ve İzmir toplamı %40).

31,7 milyon mobil kullanıcı ile %41’lik bir penetrasyona ulaşıldı. Toplam eticaretin içerisinde mobil eticaretin kullanım oranı %19. Mobil kullanıcılar arasında mobil bankacılık uygulamalarının kullanım orası ise %15.

İnternetten yapılan kartlı ödemelerin hacmi BKM verilerine göre 40 milyar TL’yi aştı. İnternetten yapılan kartlı ödemelerde ise hizmet sektörü (%20), havayolları (%18), elektronik/bilgisayar (%16), seyahat (%14), telekom (%8), market (%4) ve giyim (%3) başı çekiyor. Geri kalan diğer sektörlerin oranı ise %17.

Türkiye'de E-Ticaret 2014 [İnfografik]

Türkiye’de E-Ticaret 2014 İstatistikleri [İnfografik]

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz