Caffe Nero’nun yenilenen mobil uygulaması

Caffe Nero’nun yenilenen mobil uygulaması


Starbucks’ın Türkiye’deki en önemli rakiplerinden birisi olan Caffe Nero, kalite algısı, pazarlama ve marka bilinirliği anlamında geride görünse de sadakat kartı ve mobil uygulaması ile fark yaratmayı başarıyor. Caffe Nero, yeniledikleri mobil uygulamalarına sadakat kartlarının yanı sıra artık mobil ödemeyi de taşıdılar.

Bu uygulamayı; dijital dönüşümü başarıyla gerçekleştirmiş olması, mobil ödeme özelliği sebebiyle, bizzat deneyimlemiş ve memnun kalmış bir tüketici gözüyle inceledim ve daha fazla bilgi almak için de kendileri ile irtibat kurup bazı bilgiler aldım. Uygulama ile ilgili olarak olumlu yönde çok sayıda geri bildirim aldıklarını da belirttiler. Verdikleri bilgiler için de teşekkür ediyorum.

Caffè Nero, ilk olarak Eylül 2012’de mağazalardaki kasalarla entegre bir şekilde çalışan ve müşterilerinin yıllardır 9 damga biriktirerek hediye kahve içmesini sağlayan sadakat kartı olan NeroKart’ları dijital ortama taşıyan uygulaması ile Yiyecek ve İçecek sektöründe bir ilke imza atmış. Masterpass altyapısını kullanan mobil ödeme özelliği ise, Temmuz 2014’te yenilenen uygulaması ile birlikte hayata geçmiş.

Benim de son 1 senede keşfetmemle birlikte bu uygulama hayatımı oldukça kolaylaştırdı. Herşeyden önce sadakat kartını yanımda taşımam gerekmiyor. Bunun yanı sıra ödemeleri de mobil uygulama üzerinden barkod okutarak hızlı bir şekilde tamamlamak size hem zaman kazandırıyor hem de kolaylık sağlıyor. Bu anlamda Caffe Nero’nun dijital dönüşümü başarıyla uyguladığını söyleyebiliriz. Ancak Masterpass’ın android sürümünde sorunlu bir uygulama olduğunu ve ne yazık ki bununla ilgili herhangi bir destek alınamadığını da belirtmem gerekiyor. Masterpass’a alternatif olarak BKM Express ve benzeri ödeme altyapıları da kullanılırsa ödemelerin de yaygınlaşması olasıdır.

Şimdiye kadar 50 bin kez indirilen uygulamanın 30 bin aktif kullanıcısı bulunduğu belirtiliyor. Google Play üzerinde 5-10 bin arası indirme göründüğüne göre uygulamanın ağırlıklı olarak Apple kullanıcıları tarafından tercih edildiğini belirtebiliriz. Zaten Apple sürümü 3.1 iken Android sürümü 1.2.3. Yine Caffe Nero’nın belirttiğine göre her ay gerçekleşen mobil ödeme sayısı ise 10 bin.

Caffe Nero, uygulamanın kullanımını yaygınlaştırmak ve mobil ödemeyi teşvik etmek amacıyla dönem dönem kampanyalar düzenliyor. Müşterilerin yoğun saatleri analiz edilerek, bu verilere göre kişiye özel promosyonlar, hediye damga ve kahve gönderimleri de oluyor. Uygulamaya eposta adresleri ile kayıt olunduğu için müşteriden doğum günü datası alınamadığı, bu yüzden de özel günlerde hediye gönderimi yapamadıklarını belirtiyorlar ancak uygulamaya facebook hesabı ile kayıt olmak da mümkün (ben o şekilde kayıt oldum). Buradan (varsa) doğum günü datası alınabilir ve eposta ile kayıt olan müşteriler de facebook hesaplarını bağlamak için teşvik edilebilirler diye düşünüyorum. Ancak bunun için de ileriye dönük planları olduğunu da belirtiyorlar.

Uygulamayı yaygınlaştırabilecek faydalı özelliklerden birisi de damga paylaşımı. Her içtiğiniz kahveden kazandığınız damgaları, arkadaşlarınızda istediğiniz sayıda paylaşabiliyorsunuz. Bu gerçekten de iyi düşünülmüş bir özellik.

Uygulamanın damga paylaşımı bölümü yaratıcı bir sosyal özellik olmakla birlikte, sosyal medya özelliklerinin de geliştirilmesi gerekiyor. Uygulamaya ilave edilecek sosyal oyunlaştırma özellikleri kahve tüketimini de artırabilir. Örneğin uygulamada henüz arkadaş ekleme yok. Böyle bir özellik ilave edilse, arkadaşlarınızın en çok tercih ettiği kahveyi, yıl içerisinde kazandığı ücretsiz kahve sayılarını ve promosyonlarını görebilseydiniz eminim uygulamanın etkisi iki katına çıkar ve daha hızlı yayılırdı. Bu yazıdan sonra belki bunu da ilave etmek isteyebilirler 🙂

Uygulamanın bunlar dışında Caffe Nero mağazalarını harita konumlarıyla gösteren bölümü, Nero Menü ve Coffee Quiz bulmaca özellikleri bulunuyor. Bunlar arasında gerçekten anlamlı olan özelliğin Caffe Nero mağazaları olduğunu belirtmek lazım.

Özetle, Caffe Nero’nun yenilenen mobil uygulaması dijital dönüşümü başarıyla gerçekleştirmiş, faydalı bir uygulama. Eğer Caffe Nero müşterisiyseniz ve henüz mobil uygulamasını kullanmıyorsanız bir an önce denemenizi öneririm.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz