Dijital pazarlamayı en başarılı uygulayan koşu grubu: Rundamental

Dijital pazarlamayı en başarılı uygulayan koşu grubu: Rundamental


Koşu sporu, özellikle son birkaç yıldır markaların da desteği ile ülkemizde daha fazla ilgi görmeye ve yaygınlaşmaya başladı. Bu ilgi, beraberinde yeni koşu gruplarının doğmasına da imkan yaratıyor. Özellikle büyük şehirlerde oluşmaya başlayan koşu kültürünün ve yeni koşu gruplarının en yoğun olduğu yer İstanbul. Rundamendal da yine İstanbul merkezli olarak Eylül 2015’de kurulan bir koşu grubu.

“Sadece Koşmuyoruz”

Farklı spor geçmişi ve koşu tecrübelerine sahip insanların bir araya gelerek, yeni katılımlarla büyüyen ve henüz koşmamış insanlara ilham vermeyi amaçlayan Rundamental, #NotOnlyRunning (Sadece koşmyuyoruz) sloganı ile bir aile olabilmeyi amaçlıyor. Benim de üyelerinden biri olduğum Rundamental’ı diğer gruplarından ayıran önemli bir özelliği var. O da Rundamental’ın dijital pazarlamayı oldukça etkili şekilde kullanıyor olması.

Ekip

Neler yaptığından bahsetmeden önce nasıl yaptığından bahsetmek gerekiyor. Grubun kurucu kadrosunda ve ekipte, dijital pazarlama deneyimi olan (sosyal medya, dijital pazarlama), yaratıcı ve üretken insanlar (grafiker, yazılım geliştirici, fotoğrafçı) mevcut. Ekip, kabileyetlerine göre bir iş bölümü yapıp, belli standartlara uyarak dijital pazarlama faaliyetlerini sürdürürken, bir yandan da yine dijital dünyada yeni ve farklı üretkenliklerde bulunuyor.

rundamental-sishane-galata-kulesi

Şişhane koşusu öncesi Rundamental ailesi Galata Kulesi manzarası önünde

Fotoğraf ve video

Fotoğraf, dijital pazarlamanın olmazsa olmazı. Aynı şekilde koşu dünyasında da etkinliklerin öncesi, sonrası ve etkinlik sırasında fotoğraf çekilmesi önem taşıyor. Çünkü insanlar bireysel olarak da grup olarak da koşsalar, koşularının ardından Instagram’da fotoğraf veya video paylaşmayı seviyorlar. Rundamental bu hassasiyeti, kendilerini de katılımcıların yerine koyarak ele alıyor ve etkinliklerin fotoğraf ve video ile kayda alınması konusunda özen gösteriyorlar. Aslında bu özeni çoğu koşu grubu gösteriyor ama Rundamental bu konudaki bazı standartları ve yaklaşımı ile farklılaşıyor.

Bunlardan ilki bayrak: Rundamental her koşu öncesi toplu fotoğrafında mutlaka bayrak ile fotoğraf çektiriyor. Yani logonun görünmesi konusuna özen gösteriyorlar.

rundamental-sishane-metro-photoshop

Rundamental Şişhane koşusu ardından toplu fotoğrafın rötuşlanması

Bir başka standartları da toplu fotoğrafın kalitesi ve hızlı şekilde yayınlanması konusunda gösterdikleri özen. Örnek olarak bir üstteki Şişhane fotoğrafının yayınlanmadan önce rötuşlanma anına dair yukarıdaki fotoğrafa bakalım. Burası Şişhane Metro İstasyonu girişi. Fotoğraf SLR makine ile çekilmesine rağmen hızla dizüstü bilgisayara aktarılıyor ve rötuşlandıktan sonra kısa sürede yayınlanıyor. Ben de grafiker kökenli birisi olarak daha önce böyle bir manzaraya rastlamadım (mouse bile kullanmadan ayaküstü fotoğraf rotuşlama). Bu özveri, fotoğrafların ve videoların hızlı şekilde yayınlanmasını sağlıyor.

Aynı şekilde diğer fotoğraflar da, çoğunlukla 24 saat geçmeden bir galeri olarak paylaşılıyor. Ne olmuş? diye düşünebilirsiniz. Markalar veya ajanslar tarafından SLR makinelerle çekilen çoğu fotoğrafı bir hafta, belki bir ay sonra alabildiğimizi ya da bekli hiç alamadığımızı düşününce bu hızlı yaklaşımın farklılaştığını belirtmek gerekiyor. Günümüzün hız dünyasında bir ay sonra elinize geçecek bir fotoğraf pek de anlamlı olmuyor.

rundamental-itu-360-derece

Rundamental İTÜ antrenmanı öncesi çekilen 360 derecelik fotoğraf

Rundamental standart fotoğrafların yanı sıra farklı teknikler de deniyor. Örneğin bazı etkinliklerin öncesinde 360 derecelik çekim yapan kamera ile fotoğraf çekiliyor.

Instagram farklılaşması

Rundamental, Instagram paylaşımlarında #NotOnlyRunning, #SadeceKosmuyoruz gibi standart etiketlerin yanı sıra gruba özel, farklı durumlar için alt etiketler kullanarak da farklılaşıyor.

  • #RDMAway / Rundamental üyelerinin ülke dışı paylaşımları
  • #RDMmoments / Rundamental ile ilgili ancak koşu dışı anlar
  • #RDMpress / Rundamental’ın basında yer aldığı paylaşımlar
  • #RDMwild / Rundamental’ın orman & patika koşuları
  • #RDMcheerup / Rundamental’ın koşan üyelerine ve diğer koşuculara destek verdiği anlar
Rundamental Berlin'de #RDMAway

Rundamental Berlin’de #RDMAway

rundamental-rdmpress-dergi

Rundamental Men’s Health Ağustos sayısında #RDMpress

Rundamental mobil uygulaması

Rundamental, kendine ait mobil uygulaması olan Türkiye’deki tek koşu grubu. Hatta dünyada bile bildiğimiz kadarıyla kendi uygulamasına sahip iki koşu grubu var sadece (Birisi Rundamental). Şu an sadece iOS platformu için geliştirilen uygulama, markaların mobil uygulamaları kadar detaylı görünüyor. Çoğu firmanın veya markanın bile henüz mobil uygulaması olmadığını düşünürsek, Rundamental mobil uygulamasının önemli bir detay olduğunu görebiliriz.

rundamental-mobil-uygulamasi

Plantronics challenge

Rundamental, partnerlerinden Plantronics ile her ay bir yarışma düzenliyor. Koşularını Twitter üzerinden #Rundamental ve #Plantronics etiketleri ile paylaşanların katılabildiği yarışma sonucu her ay bir kişi Plantronics marka kulaklık kazanıyor. Sosyal medya kullanılarak düzenli olarak yapılan bu yarışma da koşu grupları arasında ilk ve tek.

Garmin Arayüzü

Garmin Türkiye ile işbirliği olan Rundamental, Garmin saatleri için de kendine ait farklı arayüzler geliştirdi. Bu gibi küçük bir detay bile grubun aidiyet duygusunu pekiştirmek adına önemli bir dijital çalışma.

Rundamental Garmin arayüzü

Rundamental Garmin arayüzleri

Duyurular

Rundamental’ın sosyal medyada ve eposta duyurularında standart arayüzlere sahip ve platforma göre farklılık gösteren şık görsel tasarımlar kullanılıyor. Bu tasarımlar, kullanılan görseller, renk uyumu ve genel bütünlük açısından dikkat çekiyor.

Rundamental’ın, etkinliklerinden üyelerini haberdar ettiği bir duyuru listesi de bulunuyor. Böylece sosyal medyada gözden kaçabilecek etkinliklerden haberdar olunabiliyor.

Mobil uygulamanın yanı sıra Puma’nın koşu uygulaması Pumatrac üzerinden de Rundamental etkinlikleri yayınlanıyor. Yani Rundamental, etkinliklerini sosyal medya, duyuru listesi, mobil uygulamalar gibi her türlü dijital platformdan duyuruyor.

Rundamental antrenman programı

Rundamental antrenman programı

Rundamental Spotify hesabı

Koşu ve müzik. Rundamental, birbiri ile doğrudan alakalı bu iki kavramı buluşturan platformda da yer alıyor. Rundamental’ın Spotify phesabında, koşulara uygun tarzda seçilmiş farklı çalma listeleri bulunuyor.

Rundamental Spotify listeleri

Rundamental Spotify listeleri

Web sitesi

Rundamental’ın sürekli güncel tutulan bir web sitesi de bulunuyor tabi ki. Açılışı da bir parti ile kutlanan web sitesinde; grubun tanıtımı, gelecek koşuların programı, blog, yarışmalar sonuçları, partnerler ve duyurular yer alıyor.

Rundamental.com.tr açılış partisi / Zeplin Cadde

Rundamental.com.tr açılış partisi / Zeplin Cadde

Diğer dijital platformlar

Rundamental, Instagram ve Facebook’un yanı sıra Twitter, YouTube ve Vimeo’da da yer alıyor. Etkinliklerde çekilen videolarla hazırlanan yaratıcı paylaşımlar da bu platformlar üzerinden yayınlanıyor.

Sponsorluklar

Puma Türkiye tarafından desteklenen Rundamental’ın; Garmin Türkiye, Zeplin Pub, Plantronics, Oakley ve Borajet Havayolları ile de işbirliği bulunuyor. Bu sayede grup, etkinliklerinin mekan, ulaşım ve diğer olanakları için de destek sağlamış oluyor.

Değerlendirme

Günümüzde çoğu markanın doğru dürüst bir web sitesi bile bulunmazken bir koşu grubunun dijital platformlarda bu kadar etkin olabilmesi dikkate değer bir başarı bence. Üstelik tüm bunlar, bu işi hobi olarak yapan bir arkadaş grubunun çalışmasıyla ortaya çıkıyor. Farklı koşu grupları ile de koşan birisi olarak bu durumun dışarıdan farkedilebilir bir etki yarattığını söyleyebilirim. Yani yapılanlar grubun pazarlaması adına işe yarıyor. Firmaların böyle örneklerden ilham almalarını ve dijital pazarlamaya gereken önemi vermelerini umuyorum.

1 yorum

Yorum Yaz

+ Leave a Comment