Elon Musk: Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde

Elon Musk: Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde


Bazı biyografiler vardır ki gerçekten ilham vericidir. Elon Musk: Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde ise ilham vermenin ötesinde bir işleve sahip: Kişiliği, güvenilirliği ve amaçları kafanızda muğlak olan birini yani Elon Musk’ı tam olarak tanımanızı ve anlamanızı sağlıyor. Dahası, sahip olduğu SpaceX ve Tesla şirketleri ile başarılanların aslında ne kadar büyük olduğunu anlamanızı sağıyor.

Elon Musk’ın biyografisini yazmak kolay olmadı!

Öncelikle kitabın yazarı Ashlee Vance‘in süreçlerinden bahsetmek gerekir. Vance, kitabı yazmak üzere yola çıktığında Elon Musk’tan destek almamış. Elon Musk, bazı sebeplerden ötürü diğer herkes gibi Ashlee Vance’den gelen biyografi yazma talebine olumsuz yaklaşmış. Bunun üzerine Vance, Elon Musk’la bağlantılı olan kişilerle ve iş arkadaşlarıyla bağlantıya geçmeye çalışmış. Düşük bir geri dönüş almasına rağmen yılmamış ve en sonunda Elon Musk’ı da ikna etmeyi başarmış. Bu aşamadan sonra Musk, onunla düzenli olarak görüşerek hayatının belirli aşamalarını anlatmış, fabrikalarının kapılarını açmış ve çalışanları ile konuşmasına da izin vermiş.

Sıradan bir biyografi değil

Şimdi gelelim ortaya çıkan sonuca. Bu kitap, gerçekten detaylı bir çalışmanın ürünü. Bu sayede Elon Musk’ın sadece iş yaşamı değil, kişiliği hakkında da detaylı bilgilere ulaşıyoruz.

Elon Musk, Güney Afrikalı, beyaz bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geliyor. Kendi ifadelerine göre zor bir çocukluk geçiriyor. Okulda itilip kakılıyor. Fakat zekâsı ve üretkenliği erken yaşlardan itibaren ortaya çıkıyor. 12 yaşındayken bilimkurgu konulu bir bilgisayar oyunu programlıyor ve yazdığı kodlar bir dergide yayınlanıyor. Çocukluğunda okumaya ve uzaya olan tutkusu dikkat çekiyor.

Elon Musk, ilerleyen yıllarda önce Kanada’ya, ardından da ABD’ye geliyor ve önce Zip2, sonra PayPal girişimlerini hayata geçirdikten sonra yüksek bedellerle satıyor.

Hayaller gerçeğe dönüşüyor

Elon Musk’ın gerçek hikâyesi işte bu aşamadan sonra başlıyor. Hayallerini gerçekleştirebilecek sermayeye kavuşur kavuşmaz İnternet’le ilgili işleri bırakıyor ve SpaceX’i kuruyor. Ardından Tesla şirketini satın alıyor ve elektrik otomobil üretme işine giriyor. Bu her iki şirket için de neredeyse her türlü teknoloji ve ekipmanı sıfırdan, ABD’de geliştiriyor ve zaman içerisinde bu yaklaşım, maliyetleri inanılmaz şekilde düşürüyor.

Tüm projelerinde, elindeki kaynağı sonuna kadar kullanan Musk, defalarca finansal açıdan zor duruma girmesine rağmen bir şekilde yeniden kaynak bulmayı başarıyor ve hayallerini bir üst seviyeye taşıyor. Bu açıdan şanslı birisi olduğunu da söylebiliriz. Bu, aynı zamanda Elon Musk’ın parayla değil, projelerle ilgilenen birisi olduğunun kanıtı.

İlham verici bir başarı öyküsü

Kitabın yazarı Ashlee Vance, bana göre tarafsız sayılabilecek bir yaklaşım sergilemiş. Elon Musk’ın egosu, dediğim dedik tavrı, gariplikleri, empati kurma eksikliği gibi karakter özelliklerine oldukça sık yer veriyor. Musk, büyük halleri olan, yeteri kadar kaynağa ve zamana sahip olmayan birisi. Onun uzay ve elektrikli otomobiller üzerine tutkusu, her iki alanda da hızlı gelişmeleri beraberinde getirdi. Söz verdiği birçok uçuk projeyi geç de olsa hayata geçiriyor. Bu da, gelecekteki uçuk projeler için kendisine güvenmemiz gerektiği konusunda bir bizi motive ediyor.

Elon Musk’ın iş yapma biçimini, hayallerinin sınırlarını ve bunları gerçekleştirdiğini gördükçe, bürokrasiye boğulmuş kurumların ve geleneksel şirketlerin iş yapma şeklini ciddi olarak sorgulayacaksınız.

Kitap, 5 yıl önce yazılmış. Özellikle Tesla’nın durumu ilk günlerinden itibaren eleştirilmiş, kitabın yayınlandığı zaman da da bu sürmüş ve 5 yıl sonra hâlâ da sürüyor. Ancak bu süre içerisinde yine birçok şey de hayata geçti. Örneğin roketlerin dikey iniş yaparak dünyaya geri dönmesi, The Boring Company tüneli gibi. Musk’ın sorunu, çok fazla şey yapmak istemesi ve kaynaklarını sonuna kadar kullanması. Tüm bu okuduklarınızdan sonra onun Mars vizyonu da sizi iyice heyecanlandırıyor. Elon Musk, yeteri kadar kaynağa sahip olabilirse, insanlık adına çok önemli işler başaracak. Şu ana kadar gerçekleştirdikleri bile fazlasıyla yeterli.

Özetle; bu kitap, girişimciliğe, uzaya ve teknolojiye ilgi duyan herkes tarafından mutlaka okunmalı. Böylece hem Elon Musk’ı hem SpaceX’i hem de Tesla’yı daha yakından tanıyacak, Musk’ın vizyonunu daha iyi anlayacak ve gelecek projeler için heyecanlanacaksınız.

2 Yorumlar

Yorum Yaz

+ Leave a Comment