Evernote ile not tutma işini dijitale taşıyın

Evernote ile not tutma işini dijitale taşıyın


Not almayı oldukça severim. Bu yüzden masamın üzerinde her zaman birden fazla not defteri, çalıştığım zamanlarda bol bol ufak not kağıtları, post-it’ler bulunur. Bilgisayarı yoğun kullanan birisi olarak elbette ki notlarımın tamamını elle almıyorum. Önemli bir kısmı dijital olarak word ve excel dosyalarında bulunuyor. Ancak iş, günlük not alma ve bunları düzene sokmaya geldiğinde aldığınız fiziki notlarla da, dijital notlarla da işin içinden çıkamaz hale geliyorsunuz. Çünkü her an yeni bir not almanız, bir başka notu diğeri ile ilişkilendirmeniz ve gerektiğinde hızlıca onlara ulaşmanız gerekiyor. Üstelik günümüzde bu notlara sadece evinizdeki ve işinizdeki bilgisayarınızdan değil, farklı yer ve platformlardaki cihazlarınızdan da ulaşmanız gerekiyor.

İşte Evernote, bu karmaşaya çözüm getirmek amacıyla 2008 yılında oluşturulmş ve şu an dünyada 100 milyonu aşkın kullanıcısı olan bir dijital not tutma uygulaması. Not tutma yazılımlarının ilk örneklerinden Microsoft OneNote‘u (2003) ilk çıktığı zamanlarda kullanmış fakat yeterli verimi alamamıştım o zamanlar. Sanırım biraz da bu deneyimin etkisiyle bu tarz yazılımlardan bir süre uzak durmuştum. Ancak yakın zamanda kullanmaya başlayarak gördüm ki, Evernote pratik kullanımı ile zaman kazandırıyor, işlerimi kolaylaştırıyor ve verimliliğimi artırarak bana çok daha iyi bir not tutma deneyimi sunuyor.

evernote-bilimorg-notlar

Web, mobil ve masaüstü yazılımı

Evernote, temelde bilgisayarınıza kurduğunuz bir program aracılığı ile not almanızı sağlayan bir hizmet. Ancak hem web tabanlı, hem de mobil versiyonları mevcut. Bu sayede oluşturduğunuz notları senkronize ederek farklı yerlerde ve farklı platformlarda görüntüleyebiliyor, düzenleyebiliyor ve yeni notlar alabiliyorsunuz. Evernote’da sadece standart notlar değil, el yazısı, sesli ve görüntülü notlar alabiliyor, ekran görüntüsü ekleyebiliyor, görsel dosyalar ve pdf dosyaları ekleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu notlara hatırlatıcılar da ekleyebiliyorsunuz. Farklı türdeki veri mateyallerini aynı platformda bir arada tutmanın avantajı, düzen ve kolay erişim oluyor elbette. Evernote’un daha bir çok özelliğini gösteren bu infografiğe de gözatabilirsiniz

evernote-coklu-platform

Evernote üzerinde aldığınız notları not defterinde tutabiliyor, bu notlara etiketler ekleyebiliyorsunuz. Böylece sayısı giderek artan notlarınız arasından aradığınızı bulmak kolaylaşıyor. Çeşitli eklentilerle zenginleşen uygulama sayesinde işinizi kolaylaştıracak bir çok özelliği da kavuşuyorsunuz. Örneğin bir tarayıcı eklentisi sayesinde beğendiğiniz bir sayfanız bir kısmını veya tamamını kırpırarak (ekran görüntüsü değil, içerik) Evernote’a gönderebiliyorsunuz.

Uygulamayı mobil cihazlarınıza kurduğunuzda aktifleşen paylaşım özelliği sayesinde cihazınızdaki öğeleri de Evernote’a gönderebiliyorsunuz. Örneğin Twitter’da karşılığınız ve daha sonra incelemek istediğiniz bir tweet’i paylaş menüsündeki Evernote ikonu yardımıyla uygulamaya gönderebiliyorsunuz. Bu özellik Dropbox, Flipboard, Keep ve daha bir çok uygulamada mevcut ancak Evernote’da da olması her türlü verinizi tek yerde toplayabilmeniz açısından önemli.

evernote-twitter-kaydetme

Not alma işinin dijital çözümü

Özellikle bilgisayarda yoğun çalışanlar, sıkça not alanlar, öğrenciler ve girişimciler için faydalı olabilecek Evernote, not alma işini gerçek anlamda dijitalleştiriyor. Evetnote’un temel kullanımı ücretsiz ve bu ücretsiz sürümle ayda 60MB’lık bir yükleme kotanız oluyor. Ben 10 gibi bir sürede bolca da görsel ve hatta pdf’ler kullanarak notlar aldım ancak kotanın dörtte birini ancak doldurabilmişim. Yani bu kota bir çok kişi yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Premium sürümde yer alan özellikler ve 4GB’a yükselen yükleme kotası cazip görünüyor ancak şu ana kadarki kullanımlarımda buna ihtiyaç duymadım henüz.

evernote-aylik-kullanim

Her gün sayısız içerik okuması yaparak notlar almaya ihtiyaç duyan ve zamanını verimli kullanma konusunda başarılı sayabileceğimiz Serdar Kuzuloğlu 2013 başlarında Evernote sayesinde son notlarını da dijitalleştirip kağıt kaleme veda etmiş. Teknolojinin sürekli geliştiği günümüzde, hepimizin eninde sonunda gideceği yol aynı gibi görünüyor. Siz de dijital not alma deneyimine henüz geçiş yapmamışsanız şimdi tam vakti!

3 Yorumlar

Yorum Yaz
  1. 1
    Ismail

    Gerçekten evernote hakkinda bilgilendirici bir yazı olmuş ücretli paketi kafamda vardı siz 60 mb yeterli dediginiz için ücretsiz sürümü ile başlayacağım.

+ Leave a Comment