Güvenilir çözüm ortakları neden önemlidir?


Evinizi boyatmak istediğinizde iyi bir boyacı aradığınız oldu mu? İyi bir marangoz, tesisatçı veya elektrik ustasına ihtiyaç duyduğunuzda hemen bulabildiniz mi? Veya bu saydıklarımın hepsini birden ayrı ayrı yapabilecek, güvenilir ustalar tanıyor musunuz? Muhtemelen bu sayı bir veya iki usta sayısı ile sınırlı kalır. Ve o ihtiyaç oluştuğunda neler yaşadığınızı hatırlıyor musunuz? Bulmakta zorlanırsınız. Bulduğunuzda fiyat fazla gelir. Fiyatta anlaşırsanız zamanında gelmez. Geldiğinde işi istediğiniz gibi yapmaz ve bir de kaprisini çekersiniz ki, Türkiye’de “ustanın gönlünü hoş tutmak” diye bir gerçek var ne yazık ki. Yani özetle, paranla rezil olmak!

Ancak siz iyi bir usta tanırsanız ve onunla ilişki geliştirirseniz, daha az sorun yaşarsınız ve muhtemelen daha az öder, hatta kazıklanmaktan kurtulursunuz. Bu durum iş dünyasındaki çalışma şeklinde de çok fazla farklılık göstermiyor. Siz işinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın, tamamlayıcı ortaklarlarınız iyi değilse veya yoksa, yani ihtiyaç duyduğunuz zaman arayış içerisinde olup, işin içine dahil ediyorsanız sorun yaşamamanız şansa bağlı olur.

Yani iş dünyasında da, nasıl ki ev işlerinizi yaptıracağınız iyi ve güvenilir ustaları tanımanız önemliyse, birlikte çalıştığınız veya çalışma olasılığınızın olduğu iyi ve güvenilir çözüm ortaklarını tanımanız, onlarla iş yapmanız önemlidir.

Örnek vererek netleştirelim: İnternetle ilgili bir iş yaptığınızı varsayalım. İyi birkaç yazılımcı, tasarımcı tanımak veya bunları yapan bir dijital ajans, iyi bir hosting firması, bir reklam veya PR ajansını bilmek önemlidir. Bunlardan çok daha fazlasına da ihtiyaç duyarsınız. Ne kadar çok güvenilir firma ve insan tanırsanız, onlarla ne kadar çok çalışır ve ilişki geliştirirseniz sizin için hayat o kadar daha kolay olur. Siz asıl işinize odaklanırken, çözüm ortaklarınız da sizin yapamayacağınız işlerde tamamlayıcınız olur.

Peki bu nasıl olacak diye soracak olursanız; öncelikle iyi olmayan çözüm ortakları ile sırf alışkanlığınızı değiştirmemek adına çalışmakta ısrarcı olmayın. Her zaman arayış içerisinde olun, işinizin kesin olarak düşeceği tarihi beklemeyin. Çünkü muhtemelen böyle bir durumda karşınıza çıkan ilk birkaç seçenekten birini değerlendirmek zorunda kalırsınız ve birkaç seçenekle en doğrusunu bulma ihtimali düşüktür. Potansiyel çözüm ortakları doğrudan size geliyorsa, ilgisiz kalmayın. Neler yaptıklarını, neler yapabileceklerini ve nasıl yaptıklarını görün, dinleyin ve bir fikriniz olsun. Böylece, gerektiğinde doğrudan kimlerle çalışabileceğinizi bilirsiniz.

Var mı bildiğin güvenilir çözüm ortakları diye merak ediyorsanız, elbette var. Ancak buraya hangi kategori için neyi yazacağını seçmek zor olur. Ayrıca böyle bir liste zaman içerisinde değişiklik gösterecektir. Henüz listede olmayanlar veya listede olup da durumu olumsuz yönde değişenler olabilir. Bu yüzden, bilişim sektörünü ilgilendiren çözüm ortakları ile ilgili tavsiye almak isterseniz, blogumdaki iletişim formundan bana ulaşabilirsiniz.

Herkesin iyi ve güvenilir çözüm ortakları ile çalışabilmesi dileğiyle…

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz