Türkiye Sadakat Programları Araştırması 2016-2017

Türkiye Sadakat Programları Araştırması 2016-2017


Tüketici sadakati ajansı Ketchup Loyalty Marketing, geçen sene ilkini yayınladığı Türkiye Sadakat Programları Araştırması‘nın yenisini yayınladı. 2016 ve 2017’yi kapsayan bu yeni araştırmanın odağında “tüketicilerin aşık olup vazgeçemedikleri sadakat programlar” ve bu programlarla kurdukları “duygusal bağlar” inceleniyor. Ketchup Loyalty bu araştırma için Türkiye’deki 150’nin üzerinde sadakat programını detaylı bir şekilde incelemiş. Ajansın benimle paylaştığı 24 sayfalık bu araştırmadan seçtiğim kısımları ben de sizlerle paylaşacağım. Öncelikle Ketchup Loyalty’i kısaca tanıyalım.

Ketchup Loyalty Marketing

2011’de kurulan Ketchup Loyalty Marketing,  İstanbul, Londra ve Kiev’deki ofislerinde 100’ün üzerinde çalışanıyla perakende, finans, sigortacılık, akaryakıt ve telekomünikasyon gibi sektörlerdeki müşterileri için birçok farklı sadakat programı geliştirdi ve geliştirmeye halen devam ediyor.

Araştırma grubunun profili

Ketchup Loyalty, araştırmayı 1.757 kişi ile yapmış. Araştırmaya katılanların %80,5’i üniversite ve üzeri (%67,2’si üniversite mezunu, %14,3’ü yüksek lisans ve doktora) eğitim seviyesinde. Araştırmadaki cinsiyet dağılımı kadın-erkek olarak %50-50 eşit bir orana sahip. Araştırmanın yaş aralığı dağılımı da 20 ile 50 arasında yine bir önceki araştırmada olduğu gibi homojen bir dağılıma sahip. Katılımıncıların demografik dağılımı da yine geçen seneki gibi nüfus yoğunluğuna göre İstanbul ve diğer bölgeler şeklinde paylaştırılmış. Son olarak, araştırmaya katılanların gelir grubuna göre dağılımında AB gelir grubunda olanlar %41’i oluşturuyor. Araştırmanın katılımcı profili, sadakat programları için hedef kitleyi en yakın temsil edecek şekilde seçilmiş.

Sektörlere göre aktif kullanım

Sektörlere göre kişi başına en aktif kullanılan sadakat programlarında perakende, giyim, bankacılık, süpermarket ve akaryakıt başı çekiyor.

Son 12 ayda sadakat programlarından faydalanma

Son 12 ayda sadakt programlarından en az 1 kere fayda / ayrıcalık sağlayanların sektörlere göre dağılımında bankacılık, süpermarket ve telekomünikaston ilk sıralarda yer alıyor.

Vazgeçemediğiniz sadakat programları

Aktif olarak kullanılan ve vazgeçilemeyen sadakat programlarında Garanti Miles & Smiles, Migros Money Club, Vodafone Red ve İş Bankası Maximiles programları öne çıkıyor. Sektörel olaraksa perakendede Gratis kart, akaryatıtta Opet kart ve kara ulaşımında Pamukkart’ın öne çıkması dikkat çekiyor.

Sadakat programları ürün satın almasında ne kadar etkili?

Bir ürün ya da hizmetin sadakat programına üye olmanız, o ürün veya hizmeti satın almanızda ne kadar etkili sorusunun sadakat programlarına göre dağılımında Garanti Miles & Smiles, Bonus Flaş, Money Club, Garanti Money Card, Gratis Kart, Aygaz Kart (Paro), Adios, Avantaj Cepte, Uyum Kart ve Maximiles’ın %75 ve üzerinde bir oranla etkili olduğunu görüyoruz.

Sadakat programlarında mobil uygulama deneyimi

Sadakat programlarına üye müşterilerin mobil uygulama deneyiminde en çok önem verdikleri konu satın anlma noktasında puanların hızlı ve kolay kullanılabilmesi olurken, tekliflere ve kişiye özel fırsatlara anında ulaşabilmek de ikincil öneme sahip.

Sadakat programlarının web sitesi deneyimi

Aktif kullanılan sadakat programlarının web sitesi deneyimde en tatmin edici sonuçları bankacılık sektörü verirken, en kötü deneyimi giyim sektörü sunuyor.

Sadakat programları kendinizi ne kadar özel hissettiriyor?

Aktif olarak kullanılan sadakat programlarından kendinizi özel hissettirmede en başarılı olan programlarda ilk üç sıra Bonus Flaş, Vodafone Red ve Benim Audim’den oluşuyor. Bu konuda en başarısız sadakat programlarında ise Kilpa Card ve GNC Gold Card, %70’in üzerindeki oranları ile dikkat çekiyor.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz