Uzay Yolu Fiziği

Uzay Yolu Fiziği


Uzay Yolu‘nu farklı kılan şey eşsiz bir evren yaratması. Bu evrende hikâye çeşitliliğini artırabilmek ve tutarlı bir standart oluşturabilmek için zaman içerisinde kendine has fizik kuralları kurgulandı. Uzay Yolu Fiziği, Uzay Yolu film ve dizilerinde yer alan tüm bu kurgu fizik kurallarını ele alıp bunların gerçeğe uygunluğunu ve gelecekte olabilirliğini yorumlayan kitap, Lawrence Maxwell Krauss tarafından ilk kez 1995’te kaleme alınmış ve 2007’de güncellenerek yeniden yayınlanmış. Kitabın Türkçe versiyonu ise epeyce gecikmeli olarak 2023’te yayınlandı.

Işınlanma, büküm hızı, dilityum kristalleri…

Kitapta büküm (Warp) hızı, büküm motorları, dilityum kristalleri, hologüverte, ışınlanma, çekici ışın başta olmak üzere birçok Uzay Yolu icadı fizik kuralı, nesnesi ve fenomeni ele alınıyor. Her bir olay değerlendirilirken mevcut fizik kuralları da basit ve anlaşılır şekilde özetleniyor. Bu anlatım tarzı benim gibi temel fizik ve astrofizik bilgisine sahip birisi için hem anlaşılır hem de öğretici oluyor. Bu öğretici bölümler biraz uzadığında bazen sıkıcı olsa da kitap genelinin akıcı olduğunu söyleyebilirim. Kitabın akıcılığında yazarın popüler bilim tarzını tercih etmesinin yanında esprili bir dil kullanmasının da payı var. Böylece ele alınan her bir konu daha keyifli hale geliyor.

Kitapta bahsedilen bazı bilimsel çalışmalar, rakamlar vs. kitabın ilk ve güncellenen tarihi ile günümüz arasındaki farktan ötürü güncelliğini yitirmiş. Ancak Uzay Yolu’nu Uzay Yolu yapan film ve dizi serilerinin 2005’te sona erdiğini dikkate alırsak ele alınan konularda bir eksiklik olduğu söylenemez.

Her Star Trek (Uzay Yolu) hayranı okumalı

Kitabı okumaya başladığım andan itibaren Uzay Yolu’na bakışım değişti. Telaffuz edilen terimler artık daha tanıdık ve anlamlı hale geldi. Böylece serinin teknoloji temeline de biraz daha hakim olmaya başladığım için detaylara daha fazla hakim olmaya başladım, izlediğim şeyler daha anlamlı hale geldi. Bu yüzden bu kitabı her Uzay Yolu hayranının okumasını tavsiye ederim.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz