Uzun dönemli motivasyonun sırrı: Hedefe giden yolda küçük zaferler kazanmak


İşimiz, okulumuz, hayatımız, ilişkilerimiz, girişimimiz veya uğraştığımız herhangi bir konuda motivasyonumuzun ve heyecanımızın devamlılığına ihtiyacımız vardır. Genellikle bu süreçlerde büyük başarı hedefleri konur ve başlangıçla bitiş arasındaki mesafe, yani başarıya giden yol uzundur. Ancak uzun vadeli süreçlerde motivasyonu devamlı olarak yüksek tutmak zordur.

Hedefe doğru giden yolda, başlangıçla bitiş arasında başka herhangi bir başarı noktası bulunmuyorsa ve yol uzunsa, kişinin motivasyonunu sürdürmesi zor olabilir. İş dünyasından örnek vermek gerekirse; bir çalışanın 5 yıl sonra terfi veya pozisyon değiştirme (yatay da olabilir) şansının olacağını düşünelim. Bu çalışanın 5 yıl süresince herhangi bir değiliklik yaşamadan tam motivasyonla yoluna devam etmesi beklenemez. Çünkü yol uzundur ve başarının garantisi yoktur.

Eğer başlangıç ve bitiş noktası arasında küçük ilerleme ve başarı noktaları olursa durum değişir.

Örneğin;

  • Performansa bağlı olarak ekstra maaş artışı yaparak personelin çabası ödüllendirilir.
  • Ara pozisyonlar oluşturularak daha hızlı terfilerin önü açılır. Kıdem ve tecrübe somut olarak vurgulanır.
  • Önemli proje ve aşamalar ödüllendirilir.
  • Personelin mesleki ve kişisel gelişimi desteklenerek kendisine değer katması sağlanır.

Böylelikle süreç boyunca küçük başarılar kazanılır ve motivasyonun devamlılığı sağlanır. Buradaki fark şu; insan, ilerlediğini hissetmekten ziyade görmek ister. Yani, kazamımları küçük de olsa, somut olarak ilerlemek ister.

Bunu, uzun vadeli süreçlerin hepsine aynı mantıkla uygulamak mümkün. A ve B noktası arasında küçük ilerleme noktaları oluşturmak ve küçük başarımlar kazanmak/kazandırmak gerekiyor. Böylece, küçük ama somut bir aşama kaydettiğimizde, dönüp geriye bakınca daha iyi bir noktada olduğumuzu görürüz. Bu da bizi bir sonraki adım ve ana hedefe ulaşmak için motive eder.

1 yorum

Yorum Yaz

+ Leave a Comment