Zeitgeist Moving Forward

Zeitgeist Moving Forward


Zeitgeist Movement tarafından hazırlanan Zeitgeist belleselleri ilk olarak 2007 yılındaki Zeitgeist: The Movie ile başladı. Ardından 2008 yılında Zeitgeist Addendum geldi.  Ve son olarak 2011 yapımı Zeitgeist Moving Forward, 2 saat 40 dakikalık süresi ve yenilenen içeriği ile insanlığın farkındalığını artırma görevine devam ediyor.

Belgesel genel olarak ideolojiler ve ekonomik modellerin ötesinde “para düzeni”ni sorguluyor. Belgeselin ilk bölümünde insan davranışlarının ve eğilimlerinin doğuştan değil, anne karnından başlayarak çevresel etkenlerle ve içinde yaşanılan toplumun kültürü ile şekillendiğini açıklıyor. Böylelikle insanların para düzenini seçmediklerini, bu eğilime yöneltildikleri için düzene farkında olmadan, gönüllü olarak bağlı olduklarını anlatıyor. Bu aslında özellikle ilgimi çeken bir bölüm oldu çünkü kendimi bildim bileli insan karakterini belirleyen en önemli unsurların genetik miras yoluyla mı yoksa aile ve çevre mi olduğu konusuna kafa yoruyorum.

Daha sonra para ile yaratılan sanal borç sisteminin ve insanların borçlanarak nasıl gönüllü köleler haline geldikleri açıklanıyor. Bu bölüm bir önceki Zeitgesit Addendum’da çok daha farklı ve net bir biçimde anlatılıyordu.

Tüketim çılgınlığımız, bu çılgınlığa nasıl yöneltildiğimiz, firmaların sürekli ve periyodik olarak bizi nasıl bir şeyler almaya yönelttiği ve ürünlerin tasarlanırken en iyisini, en dayanaıklısını yapmadan neden kaçındıklarını anlatan bölümse bence belgeselin en ilgi çekici kısımlarıydı benim için. Bizler bu amaçsız ve mantıksız tüketimi yaparken, sınırlı dünya kaynaklarını da hızla tüketiyoruz. Bu bölümde bahsedilen konulara daha kapsamlı olarak Yeni nesil tüketim alışkanlıklarımız yazımda değinmiştim.

Kaynakların adil dağılmadığı ve verimliliğin düşün olduğu bir üretim, dağıtım sistemi de ele alanıyor. Bu bölümde yine Jacque Fresco ve onun ütopyası belgeseldeki klasik yerini alıyor.

Sonuç bölümünde, insanlara bu düzene karşı bir duruş sergilemeleri ve dünyayı değiştirmeleri konusunda teşvik edici görüntüler yer alıyor. Açıkcası bu bölümde gaza gelmemek pek mümkün değil.

Zeitgeist Moving Forward’ı izlemeden önce Zeitgeist serisini, en azından Addendum’u izlemenizde fayda var.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz