The Corporation

The Corporation


Dünya düzenini ve ABD’yi sorgulama konusunda Amerikalılardan daha başarılıları yoktur heralde diye düşünürken Kanadalıların da bu konuda hayli başarılı olduğunu gördük. Zira Amerikan düzeni belli ölçülerde Kanada’yı da etkiliyor.

2003 Kanada yapımı 145 dakikalık bu belgeselde şirketlerin dünya üzerinde yarattığı yıkım, eşitsizlik ve sonuçları konu anlatılıyor. Bu temel konuya paralel olarak bir çok alt konu da işleniyor. Ama özünde anlatılmak istenen, paraya dayalı acımasız düzenin dünya üzerinde yarattığı adaletsizlik ve üretimin yarattığı ekolojik felaketler.

Belgesel boyunca şirketlerin iç yüzünü anlatan 40 kadar kişiyle yapılan röportajlar yer alıyor.

ibm-hitlerZeitgeist: Addendum, Zeitgeist: Moving Forward, The Obama Deception veya Michael Moore belgeselleri ilginizi çektiyse, The Corporation da ilginizi çekecektir. Bu belgesel, az önce saydıklarımızın bir öncülü olarak da kabul edilebilir aslında. Ayrıca bu belgeselde de Michael Moore’un konuşmalarına yer veriliyor ki bu da süpriz olmasa gerek.

Bu belgeseldeki ilginç detaylardan biri de, II. Dünya Savaşı’ndan önce (1937) Adolf Hitler ile IBM başkanı Watson’ın görüşmesi. Naziler toplama kamplarındaki yahudilerin imha kayıtlarını, IBM ürettiği delikli kart teknolojisi sayesinde tutuyorlardı.

Hayli olumlu tepkiler alan belgesel, çeşitli festivallerde de belgesel dalında ödüle layık görüldü.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz