“A New Hoth” – Bir Star Wars stop-motion filmi!

“A New Hoth” – Bir Star Wars stop-motion filmi!


Bilimkurgu ile ilgili kısa öykü, mikro öykü gibi edebi türlerin yanı sıra farklı türde içerikler üretmeye dair bir istediğim vardı hep. Bir stop-motion videosu da çekmeyi her zaman istiyordum ancak bugüne kadar ertelediğim birçok şeyden biri olmuştu o da. Galaksinin Sesi YouTube kanalında 30 Nisan 2021’de Dreamers figure ile hediyeli bir söyleşi videosu yayınlanmıştı. Hediye olarak Star Wars’un ana karakterlerinden Luke Skywalker’ın, The Empire Strikes Back’in 40. yılı anısına çıkarılan Snowspeeder kostümlü figürü veriliyordu. Hediye, çekiliş yerine figürle en yaratıcı fikri sunana verilecekti. Normalde çekilişlerde hiç şansı olmayan ancak bir değer ya da performans sunarak kazanabilen birisi olarak şansımı denemek istedim. Bendeki C-3PO ve R2-D2 figürlerini de kullanarak bir stop-motion video çekme vaadinde bulundum. Bahsi benden daha yüksek tutabilen çıkmayınca da açıkcası çok net bir şekilde kazandım 🙂 Burada, yapılan seçimin hakkaniyeti konusunda Galaksinin Sesi ekibine ayrıca teşekkür etmek isterim.

Çekim aşamaları

Figürün bana ulaşması birkaç hafta sürdü, birkaç hafta da hiçbir şey yapmadan ben bekledim. Çünkü kafamda bir kurgu vardı ancak arkaplanları nasıl halledeceğimi netleştirememiştim henüz. Figürün The Empire Strikes Back temalı olmasından ötürü Hoth Gezegeni atmosferi oluşturmam gerekiyordu. Aslında bu durum, özellikle yüzey açısından bir avantaj oldu. Bembeyaz düz bir yüzey kullansam da olacaktı. Bunun için perde kullandım. Kar görüntüsünü tamamlaması açısından da elyaflar kullandım. Arka plan görüntüleri ve canavar maketi için renkli ozalit çıktıları aldım. Özellikle devrilmiş AT-AT’yi bu videoya mutlaka koymak istiyordum.

"A New Hoth" - Bir Star Wars stop-motion filmi!
Devrilmiş AT-AT ve elyaflarla desteklenmiş karlı Hoth atmosferi

Arka planları da hallettikten sonra hızla çekimlere başladım ve iki günde bitirdim. Normalde bu tarz çekimlerin uygun bir masada yapılması lazım ancak çalışma masam dolu olduğu ve salonu minimal tutmak için masa koymadığımızdan ötürü mini stüdyomu yere kurdum. Bu durum konfor açısından epey zorluk çıkardı ve daha uzun ve özenli sahne çalışmalarını doğrudan etkiledi. Yine de kafamda düşündüğüm temel sahneleri çekebildim.

"A New Hoth" - Bir Star Wars stop-motion filmi!
A New Hoth, mini çekim stüdyosu

Çekimlerden sonra post-production aşamasına geçtim. Ses efektlerini ekledim. Kayan yazı ve kar droidini CSS yardımı ile yaptım. Geriye sadece başlangıç ve bitiş müziği kalmıştı. Burada bir telif sorunu çıkmaması için bu müzikleri kendisi bir müzik aleti ile çalacak birisini aradım ancak bulamadım. Son çare olarak kendim ağzımla seslendirecektim ama Galaksinin Sesi ekibi müziksiz halini alıp bunu kendisi yaptı 🙂

Sonuçta videonun son kurgusu da bitince Galaksinin Sesi kanalında yayınladı. Yakın çevremdeki tepkiler de olumluydu. Bahsettiğim zorluklara rağmen ben de ilk deneme için fena olmadığını düşünüyorum. Özellikle de eğlenceli bir yanı olduğunu söyleyebilirim. Bu stop-motion denemesine vesile olan hediye için Galaksinin Sesi YouTube kanalı ve Dreamer’s Figure‘e tekrarden teşekkür etmek istiyorum.

Bu kısa stop-motion video denememi merak ediyor ve izlemek istiyorsanız oynatılabilir halini aşağıya bırakıyorum. İyi seyirler 🙂

1 yorum

Yorum Yaz

+ Leave a Comment