CV’yi değil yetenek setini işe alın

CV’yi değil yetenek setini işe alın


Günümüz İK’cıları ve işverenler, işe alımın ana kriteri olarak CV’yi dikkate alıyorlar ancak bu yöntem epey bir süredir geçerliliğini yitirdi. Artık dikkat edilmesi gereken ana kriter, iyi bir yetenek setine sahip insanları keşfetmektir.

CV’lerin modası neden geçti?

CV’ler geçmişin özetidir, durağandır. Yeteneklerinizi yansıtmaktan ziyade geçmişte ne yaptığınızı gösterir. Neyi, nasıl, ne kadar hızlı ve özenli yapacağınızı açıklamaz. Günümüzde, özellikle beyaz yakalı iş tanımlarının çoğu birbiri ile birçok açıdan kesişmektedir. Bu da iş tanımlarını birbirine yaklaştırırken, beyaz yakalı meslek değişimlerinin sürelerini kısaltmaktadır. İş yaşamına başlayan birisinin 10 yıl içerisinde birkaç farklı iş tanımı altında çalışması olağan bir durum. Yeni bir iş tanımına adaptasyon süresinin kısaldığı ve mesleklerin sürekli evrildiği günümüz koşullarında, belli bir iş tanımı için CV’de yazan 5-10 yıllık deneyim sürelerinin aranması işe alım için sağlıklı olmayacaktır.

Google da CV’yi önemsemiyor

Yıllarca Google’ın insan kaynaklarının başındaki isim olan Laszlo Bock, Google Sırları adında bir kitap yazdı ve Google’a işe alım süreçlerinden detaylı olarak bahsetti. Laszlo, istatistiksel olarak Harvard’dan daha seçici olan Google’daki en iyi çalışanların en iyi üniversitelere gitmediğini hatta üniversite bile bitirmediğini farkettiklerini belirtiyor. Bu yüzden Google, alım yaparken CV’ye değil, dayanma gücüne ve güçlükleri aşma becerilerine odaklanıyor.

Hatta bir keresinde Google, karmaşık matematiksel problemlerden oluşan birkaç aşamalı ilanlarla işe alım yapmayı denemiş. Sonuç hüsran olmuş ve şunu anlamışlar: İyi bir takım oyuncusu olmak ve genel kültüre sahip olmak, tek bir alanda uzman olmaktan daha değerli. Çünkü Google kesin sonuçları ve açık çözümleri olan sorunları çözmek yerine gerçek dünyanın karmaşık problemlerini çözebilecek kişilere ihtiyaç duyuyordu. Google’a, sadece bugünün sorunlarını çözen değil, gelecekteki bilinmeyen sorunları çözebilecek kişiler lazımdı.

Yetenek seti nedir?

Yetenek seti, bir insanın mesleki, teknik ve yönetsel becerilerinden oluşan bir bütündür. Bir insanı işe aldığınızda aslında CV’sini değil, yetenek setini işe almış olursunuz. Bu yüzden güçlü bir yetenek setini işe almak, CV’yi almaktan daha geçerli ve esnek bir yöntemdir. Güçlü bir yetenek seti, değişen iş koşullarına hızlıca adapte olabilir, işi geliştirebilir ve daha verimli hale getirebilir. Yetenek seti geçmişte ne yaptığından çok gelecekte neler yapabileceğini anlatır.

Yetenek setini nasıl farkederiz?

Yetenek seti kavramı çoğumuzun hayatına LinkedIn ile girdi. Daha sonraları özgeçmişlerin bir parçası haline geldi ancak halen yeteri kadar güçlü şekilde kullanıldığı söylenemez. İK’cının ve işverenin yetenek setini ortaya çıkarmasının birkaç yolu var;

Özgeçmişe eklenen yetenek ve kabiliyetler

Burada kişinin beyanı söz konusu. Yani yazılan yetenek ve kabiliyet listesi doğru da olabilir, yanlış da. Bir yetenek setinin keşfi için tek başına geçerli ve yeterli bir yöntem değildir ancak üzerinden devam edebilmek açısından bir başlangıç ve referans noktası sağlar.

Geçmiş deneyimlerin çeşitliliği ve ilişkisi

Geçmiş deneyimlerin çeşitliliği, uyum yeteneğinin doğrudan bir göstergesidir. Farklı deneyimler arasındaki olası ortak noktalar da sahip olunan yetenek ve kabiliterler hakkında fikir verecektir. Örneğin; bir kişi geçmişte grafikerlik ve pazarlama üzerine pozisyonlarda çalışmışsa, bu kişinin kullanıcı deneyimi konusunda başarılı olma ihtimali güçlü olacaktır.

Görüşme sırasında edilinilen bilgi ve izlenimler

İş görüşmelerinde karşı taraftan dilinilen bilgi ve izlenimler, yetenek setini ortaya çıkarma konusunda en önemli veriyi sağlayacaktır. Örneğin, yönetsel bir pozisyon için düşünülen birisinin kendisini ifade etme biçimi, kullandığı kelime tercihleri, genel kültürü hakkında verdiği ipuçları, sürpriz sorulara tepkisi ve cevapları genel bir çerçeve çizmeye yardımcı olacaktır.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz