Inside Job

Inside Job


Dünya ekonomik düzenine ait gerçekleri anlatan belgeseller serimize bir yenisi ile devam ediyoruz. Bu seferki de yine bir Amerikan özeleştirisi. Dünyayı etkileyen son ekonomik krizin kaynağı olan Amerikan finans sisteminin iç yüzünü anlatan belgesel, en iyi belgesel dalında Oscar ödülünün de sahibi.

İflas eden bankalar, geri ödenemeyen banka kredileri, bankaların daha büyük bankalar tarafından satın alınması, finansal krizde batan paraların bu kurumlardaki insanların cebine gitmesi, tüm bu gerçeklere karşı duyarsız kalmaları için de akademik finans danışmalarına el altından yüklü bağışlar yapılması gibi çarpıcı gerçekleri önümüze seriyor.

Ayrıca İzlanda gibi ekonomisi son derece stabil bir ülkenin bankalarının özelleştirilerek ve finans sistemindeki dinamiklerle oynanarak nasıl bir anda çökme noktasına getirildiğini de görüyorsunuz. Tabi bu belgeselden sonra İzlanda’ya uyglanan taktiğin Yunanistan’a da uygulandığına hepimiz şahit olduk.

Daha önceki The Corporation, Zeitgeist Addendum ve  Zeitgeist Moving Forward‘la benzer formatta hazırlanan belgeselde, konunun baş aktörleri, mağdurları ve tarafsız gözlemcileri ile yapılan konuşmalarla çeşitli tarihlerdeki görüntüler yer alıyor.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum Yaz