İş yaşamına dair film ve dizi tavsiyelerim

İş yaşamına dair film ve dizi tavsiyelerim


Girişimciler için tavsiye edilen film ve dizi listelerini sıkça görüyorsunuzdur. Ben genel olarak iş dünyası ile ilgili beğendiğim ve tavsiye edebileceğim film ve dizileri bu yazıda kısaca anlatacağım.

Sam Rogers (Kevin Spacey), işten henüz çıkarılmamış bir grup çalışanına son durumu anlatıyor.

Margin Call (Oyunun Sonu) – Sam Rogers (Kevin Spacey), işten henüz çıkarılmamış bir grup çalışanına son durumu anlatıyor.

Margin Call (Oyunun Sonu)

2008 Finansal Krizi’nin başlarında ABD’deki bir yatırım bankasında yaşanan olayları anlatan Margin Call, başrollerinde Kevin Spacey, Jeremy Irons, Zachary Quinto ve Demi Moore gibi yıldızları barındırmasına rağmen düşük bütçe ile çekilmiş başarılı bir film.

Çöküşün tetiklediği bir işten çıkarmalar zincirinde sıranın kime geleceği endişesi, en tepedekilerin durum karşısındaki rahatlığı ve üst düzey yöneticilerin maaşlarının sorgulanması ile tam anlamıyla vahşi kapitalizmin şirketler tarafındaki güzel bir özeti Margin Call. Filmin en akılda kalıcı kısmı ise yönetim kurulu toplantısı sahneleri elbette.

the-company-men

The Company Men

The Company Men

Şirketlerinin batması sonucu zor durumda kalan üç adamın mücadelesini anlatan The Company Men de Margin Call benzeri yapıda bir vahşi kapitalizm filmi. Başrollerinde Ben Affleck, Kevin Costner, Chris Cooper ve Tommy Lee Jones gibi yıldızları barındıran filmin kapağında yer alan “Amerika’da size hayatlarınızı ve işlerinizi verdik. Şimdi onları geri alma vakti.” ifadesi de olayı gayet iyi özetliyor aslında.

office-space

Office Space (Ofis Çılgınlığı)

Office Space (Ofis Çılgınlığı)

Bu kadar içimiz karardıktan sonra biraz da neşelenme vakti. Office Space, 90’ların sonlarında bir yazılım şirketindeki tipik şirket içi olayları mizahi bir dille anlatıyor. Çalışanlarına sürekli mesai yükleyen bir müdür, üstlerine yalakalık yapan çalışanlar, sesi çekilmeyen bir sekreter, performansı düşük olmasına rağmen şirkete kazık çakmış personeller ve sıkıcı kurum içi kurallar gibi kurumsal bir şirkette çalışmış çoğu kişiye tanıdık gelecek detayları içeriyor.

Ron Livingston’ın canlandırdığı Peter Gibbons isimli karakter, sonunda bu düzenden sıkılarak kalıpların dışına çıkıyor ve sisteme karşı gelmeye başlıyor. Bu yaklaşım, Peter Gibbons’ın hayatını daha renkli hale getiriyor.

The Joneses (Örnek Aile)

The Joneses (Örnek Aile)

The Joneses (Örnek Aile)

The Joneses da vahşi kapitalizmin perde arkasını anlatan ilginç bir film. Jones adı altında dört kişilik sahte bir aile, lüks bir banliyo mahallesine yerleşerek bazı pahalı tüketim mallarının gizli reklamını yapıp, komşularını bu mallara özendirerek satın aldırmaya çalışırlar. Yani yapılan şey, influencer marketing çalışmasıdır.

Bu sahte aile, reklamını yaptıkları malların satışlarını artırarak prim kazanmaktadır. Başrolünde David Duchovny ve Demi Moore’un olduğu aile, bir süre sonra çevrelerini sosyo-ekonomik olarak dengesizleştirmeye başlarlar ve bundan dolayı pişman olurlar.

Belki de pazarlama dünyasının gerçeklerini şimdiye kadar en iyi anlatan filmin bu olduğunu söyleyebilirim. Son model iPhone almaya çalışmadan önce izlenmesinde fayda var. Ayrıca tüketim çılgınlığımızın tetiklenmesi ile alışkanlıklarımızın nasıl değiştiğini şu yazıda görebilirsiniz.

silikon_vadisi_korsanlari_3

Pirates Of Silicon Valley (Silikon Vadisi Korsanları)

Pirates Of Silicon Valley (Silikon Vadisi Korsanları)

Steve Jobs ve Bill Gates’in, hayatlarının erken döneminde yollarının keşismesi ve şirketlerinin ilk yıllarındaki mücadelelerini anlatan film, yapım kalitesi daha alt düzey olmasına rağmen, zamanın ruhunu daha iyi yansıttığı için daha önce Steve Jobs’ın hayatını anlatan diğer filmlerden bana daha çekici geliyor. Film hakkında daha önce yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Halt and Catch Fire - Joe MacMillan

Halt and Catch Fire – Joe MacMillan

Halt and Catch Fire

Halt and Catch Fire; 80’lerde yaşanan kişisel bilgisayar ve internet devrimi konu alan kurgusal bir dizi. Amerikan dizi kanalı AMC tarafından yayınlayanan dizinin ilk sezonu 1983 yılında Texas’daki Silicon Prairie‘deki Cardiff Electric isimli bir şirkette başlıyor. Vizyoner bir pazarlamacı olan Joe MacMillan, sistemin görmezden geldiği insanları ekibine dahil ederek yeni bir bilgisayar tasarlamaya çalışıyor.

İkinci sezonda da internet devriminin başlangıcındaki bir şirketin mücadelesi konu alınıyor. Halt and Catch Fire, Silikon Vadisi kültürü, satış-pazarlama ve donanım-yazılım savaşlarını oldukça iyi anlatabilen başarılı bir dizi. Halt and Catch Fire hakkında daha önce yazdığım yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

1 yorum

Yorum Yaz

+ Leave a Comment