Letgo satış deneyimlerim

Letgo satış deneyimlerim


Normalde kullanmadığım eşyalarımı ve cihazlarımı arkadaşlarıma, tanıdıklarıma da ya da internet üzerinden duyurarak herhangi birine hediye ederdim. Ancak sosyal fayda sağladığını düşündüğün bu yöntemin bazı sorunları olabiliyor. Doğru nesne doğru kişiyle buluşmayabiliyor ya da eşyayı/cihazı vereceğiniz kişi sizi beklediğinizden daha fazla uğraştırabiliyor. Ben de bu zahmeti çekmek yerine fazlalıklarımı satarak değerlendirmeyi denedim ve Letgo üzerinden ilan girişleri yapmaya başladım. Aslında bundan 15 yıl kadar önce Sahibinden.com üzerinden epeyce şey satmıştım ve aslında oradaki deneyimlerim pek iç açıcı değildi ancak uzun bir aradan sonra yeniden denemek istedim. Şu ana kadar son 5 ay içerisinde (ki son 2 ayı kış şartları ve ekonomik kriz koşulları sebebiyle durgun geçti) Letgo üzerinden 21 farklı kişiye 24 farklı ürün sattım ve en azından bir blog yazısında bahsedebilecek kadar deneyim birikmiş oldu. Bu yazıda bunlardan bahsedeğim.

Ne satılabilir? Nasıl satılabilir?

 • Letgo genellikle elektrik ürünlerin satışı için uygun bir platform olarak görünse de Letgo üzerinde neyin talep görüp satılabileceği hiç belli olmuyor. Aklınıza gelmeyecek her türlü fazlalık ürün burada bir şekilde alıcı bulabiliyor. Resim çerçevesinden saç maşasına, mobilya ayağından kitaba kadar varan çeşitlilikteki ürünleri satabiliyorsunuz. Bu yüzden evde ne kadar atıl durumda eşyanız ve cihanızın varsa bunları beklemeden satışa koyabilirsiniz.
 • Letgo üzerinde hacimli ve mobilya gibi taşımak için özel araç gerektiren ürünlerin satışı zor oluyor. Buna rağmen ürüne talip olabilecekler için mesafenin yakın olması önem taşıyor.
 • Satışa koyduğunuz ürüne ait detaylı özellikleri ilana yazmanız ve ürünün farklı açılardan fotoğraflarını koymanız önemli. Sizin önemli olmayacağını düşündüğünüz bir detay sorulduğunda bunun cevabını vermek için uğraşmak yerine daha en başta bunu ilan içerisinde halletmek en iyisi. Ben de bunu birkaç benzer durumdan sonra öğrenmiş oldum.
 • Bir ürünün listelenme süresi 30 gün. İlk listeleme sırasında ürünün görünürlüğü daha fazla olduğu için ürünle ilgili daha fazla dönüş alıyorsunuz. Süre bittiğinde ufak bir düzenleme ile ürünü yeniden satışa çıkarabiliyorsunuz.

Doğru fiyatlama

 • Bir ürünün fiyatlandırmasını yaparken birkaç farklı yöntemi bir arada kullanıyorum. Öncelikle ürünün sıfır fiyatına bakıyor ve sonra aynı site üzerindeki benzer ilanlara bakıyorum. Belirlediğim fiyat, ikinci al satış mantığına uygun olarak alıcıya gerçekten cazip görünecek kadar ve benzer ilanlardan da düşük oluyor.
 • Elimdeki ürün artık piyasada yoksa ve ihtiyacı olabilecek bir alıcı için önemli olma potansiyeli varsa daha yüksek bir fiyatlandırma yapıyorum ama bu fiyat, elimdeki ürün paketi açılmamış, kullanılmamış bir ürün dahi olsa sıfır ürün karşılığından yine de ucuz oluyor.
 • Eğer gerçekten doğru bir fiyatlandırma yaparsanız genellikle indirim talep etmiyorlar ama yine de pazarlık yapmak isteyenler çıkabiliyor. Bu durum, karşınızda doğru alıcı olmadığını gösterir.
 • Fiyat çok uygun olduğu için çok sayıda soran olmasına rağmen alıma dönüşmeyen bir ürün varsa fiyatı biraz yükseltiyorum. Böylece kuru kalabalığı azaltmış oluyorum.
 • İkinci el satışında sabır çok önemli. Doğru fiyatlandırma yaparak koyduğunuz bir ilan için yeterli sabrı gösterirseniz geç de olsa satabiliyorsunuz.

Satış yöntemi ve prensipleri

 • Letgo üzerinden bir şey satarken belli satış prensipleri geliştirerek bunlara uymak avantaj sağlıyor. Mesela ben ürünleri neredeyse tamamını kapıda elden veriyorum. Çok fazla ısrar edilen ve kargolamaya uygun bir ürün olması halinde ödemeyi önden alarak alıcı ödemeli olarak kargoyla gönderiyorum. Kargoda hasar görme ihtimali olan ya da büyük nesneleri kargo ile göndermiyorum.
 • Potansiyel alıcıların başta fiyat indirimi olmak üzere taleplerine genellikle olumlu dönüş yapmıyorum. Bir şekilde bir taviz verdiğinizde ikinci bir talep daha geliyorsa karşınızda sizi uğraştıracak birisi var demektir. O noktada iletişimi net bir olumsuz yanıtla birlikte alıcıyla uygun şekilde iletişimi sonlandırmaya gitmeniz lazım.

Müşteri ilişkileri

 • Letgo’daki çoğu hesapta isim yerine rumuz yazdığı, gerçek profil fotoğrafları yerine farklı görseller kullanıldığı için hesabınızı doğrulamanız, ad-soyad yazmanız, gerçek profil fotoğrafı yazmanız ve sattığınız ürünlerden sonra puanlama yaparak profil puanı kazanmanız alıcıların gözünde güvenilirliğinizi artıyor.
 • Herhangi bir ürün için iletişime geçildiğinde “merhaba” ile başlayarak resmi, kibar, saygılı bir üslupla iletişim kurmanız belli bir mesafe oluşturmanızı sağlıyor. Karşınıza ne türde birisinin çıkacağı pek belli olmadığı için en başta bu mesafeyi oluşturabilmek, herhangi bir olumsuz durumu savuşturabilmeniz için işinize yarıyor.
 • Letgo’da çok sayıda diyalog başlangıcının gerisi gelmiyor. Mesela uygulamanın önceden tanımlı olan sorularından “hâlâ satılık mı?” mesajı geldikten sonra cevap verdiğinizde karşı taraf cevabınızı görüp dönüş yapmayabiliyor. Aynı şekilde, “yeriniz nerede?” sorusuna cevap verdiğinizde eğer karşı taraf yine dönüş yapmayabiliyor. Bu türden daha en başında sonlanan diyalogların oranı hiç de az değil ve bu konuda sabırlı olmanız gerekiyor.

Müşteri tercihleri

 • Letgo’da ulaşım/mesafe çok önemli. İnsanlar özellikle bulundukları ya da komşu ilçelerden en fazla tek vasıta ile ve rahatça ulaşabilecekleri yerlere gelmek istiyorlar. Sattığınız şey kargolanmaya uygunsa ve sattığınız şeye gerçekten çok ihtiyaçları varsa bu seçeneği de tercih ediyor ve kargo maliyetine katlanıyorlar.
 • Doğru alıcı, doğru ürüne rastladığını anladığı zaman pazarlık yapmadan ve ekstra bir talepte bulunmadan en kısa sürede ve en sorunsuz şekilde gelip sizden ürünü alıyor.
 • Bir kişinin sattığınız ürüne gerçekten çok ihtiyacı varsa, farklı türde zahmetlere katlanarak onu sizden bir şekilde alıyor. Örneğin Türkiye’de artık satılmayan ya da piyasada olmayadan türde bir ürün, bir yedek parça ya da tamamlayıcı bir ürün varsa ürünün fiyatı ve niteliği ikinci planda kalabiliyor.
 • Doların ani yükselmesi, ani zamlar, yüksek enflasyon gibi ekonomi piyasalarındaki olumsuz dönemlerde ürün alımları ve ürün iletişimi dikkat çekici şekilde düşüyor.
 • Uygun iklim koşullarında daha fazla satış olurken kış ayları gibi iklim koşullarının zorlaştığı dönemlerde satışlar düşüyor.

Kullanmadığınız fazla eşya ve cihazlarınızı bedava vermek ya da bir yerlere bağışlamak hâlâ bir seçenek ancak doğru ürünün doğru kişiye uygun bir fiyatla ulaşması ve bunun size küçük de olsa bir maddi getirisi olması açısından Letgo üzerinden satmak da bir başka seçenek.

2 Yorumlar

Yorum Yaz

+ Leave a Comment